Nici PDO – jak wygląda zabieg?

W medycynie estetycznej pojawiła się nowa, mniej kłopotliwa i bezinwazyjna alternatywa chirurgicznego liftingu – nici liftingujące. Decydując się na ten zabieg warto wiedzieć jak wygląda i jak długo utrzymują się efekty.

Czym są nici PDO?

Nici PDO to syntetyczne monofilamentowe włókna zbudowane z jednej wiązki. Materiał, z którego zostały zbudowane to polimer – polidioksanon. Jest atraumatyczny i obojętny dla tkanek. Nie posiada właściwości pirogennych ani antygennych. Wyróżnia się nici gładkie, z haczykami lub stożkami, których zadaniem jest dodatkowa stymulacja skóry do produkcji elastyny i kolagenu. Różnią się również długością (od 5 do 10 cm), w zależności od obszaru skóry, na którym mają być zastosowane. Co więcej, światło słoneczne nie wpływa na efekt zabiegu, dzięki czemu można go wykonywać przez cały rok, również latem.

Nici liftingujące – jakie są ich zalety?

Zabieg z użyciem nici PDO jest mniej inwazyjną metodą niż tradycyjny lifting. Przede wszystkim, są o wiele bardziej bezpieczne. Do wykonania zabiegu nie nacina się skóry, tym samym jego wykonania nie powoduje blizn i jest niewidoczne. Okres rozpuszczenia ich przez organizmy wynosi od 80 do 210 dni, a efekt utrzymuje się stosunkowo długo – nawet do 3 lat. Dzięki nim skóra staje się gładsza, rozświetlona, a owal twarzy się podnosi. Kolejną niewątpliwą zaletą zastosowania nici liftingujących PDO jest cena. Jest kilkukrotnie niższa od zabiegu chirurgicznego. Nici liftingujące można zastosować nie tylko na twarz, ale również na inne obszary ciała.

Zabieg założenia nici PDO

Przed wykonaniem zabiegu przeprowadzona zostaje konsultacja, podczas której lekarz szczegółowo omawia z pacjentem zasadę działania i przebieg zabiegu, a także rodzaj użytych nici. Procedura jest prosta i nie wymaga specjalnego przygotowania. Za pomocą zastrzyku lub specjalnej maści, wybrany obszar skóry zostaje znieczulony. Zabieg zostaje rozpoczęty, gdy znieczulenie zacznie działać, a skóra będzie zdezynfekowana. Wówczas nici owinięte wokół igieł wprowadza się pod skórę. W ten sposób tworzy się swego rodzaju rusztowanie, które pomaga skórze opierać się sile grawitacji. Cały zabieg trwa od 30 do 60 min. Po zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków, jednak w okresie 3-5 dni należy zrezygnować z basenu, sauny i wysiłku fizycznego, a przez minimum 7 dni bezwzględnie unikać wszelkich zabiegów na twarzy. Zaleca się także ograniczenie mimiki do minimum.

Na jakie obszary twarzy warto zastosować nici liftingujące?

Nici PDO najlepiej sprawdzają się do podnoszenia skóry, w związku z tym warto stosować je na obszarach obwisłych, pozbawionych jędrności. Głównie są to:

  • Dolna powieka i worki pod oczami,
  • Podwójny podbródek,
  • Zmarszczki,
  • Opadające policzki,
  • Podwójny podbródek,
  • Podniesienie skóry w okolicach ramion, brzucha, pośladków czy piersi,
  • Obszar szyi i dekoltu.

Dynamiczny rozwój technologii nici PDO sprawia, że stają się one alternatywą zabiegów chirurgicznych. Są w pełni resorbowane, a więc efekty zabiegu są odwracalne. Nic więc dziwnego, że na zabieg decyduje się coraz więcej osób z pierwszymi oznakami starzenia się skóry.

Inspiracja: DKNstudio – gabinet medycyny estetycznej Warszawa