Nastrojowe światło w sypialni

Sypialnia jest nie tylko wyjątkowym, lecz także intymnym miejscem w każdym domu i mieszkaniu. Jest to przestrzeń, która powinna odprężać, a także ułatwiać i sprzyjać regeneracji po całym dniu. Dlatego warto skupić się na nastroju, który można w łatwy sposób stworzyć, a wszystko to dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia. Poniżej poznasz kilka rozwiązań, które ułatwią Ci wybór rodzaju i źródła oświetlenia.

 O czym warto pamiętać, wybierając oświetlenie do sypialni?

Oświetlenie każdej sypialni powinno składać się kilku elementów. Centralnym punktem, który doskonale rozświetla całe pomieszczenie, jest lampa sufitowa. Ten rodzaj oświetlenia może także stanowić element dekoracyjny. Na rynku dostępne są przeróżne klosze, w wielu kształtach, niemniej jednak te, które wykonane są z materiału bądź mlecznego szkła, najlepiej rozprowadzają światło. Dzięki temu, podczas odpoczynku w sypialni, organizm nie będzie męczył się tak zwanym sztucznym światłem. Istotny jest także rozmiar lampy sufitowej, gdyż zbyt duży klosz może niepotrzebnie zapełnić i przytłoczyć małe sypialnie.

Kolejnym elementem oświetlenia w sypialni jest lampa nocna. Jest nie tylko praktyczna i przydatna, gdyż sprawdza się między innymi podczas czytania książki, lecz także stanowi doskonały element dekoracyjny wnętrza. To dodatkowe źródło światła wprowadza również odpowiedni i przytulny nastrój w sypialni.

Dość spora część osób stawia także na boczne kinkiety, które także spełniają wiele zadań. Delikatne światło padające z kinkietu wprowadza romantyczny nastrój, budując przy tym odpowiednią atmosferę niezbędną do relaksu i odpoczynku. Jednocześnie kinkiety powiększają optycznie całe pomieszczenie, dlatego warto je umieścić w mniejszych sypialniach.

Warto również pamiętać o tym, by lampy pasowały do aranżacji naszego wnętrza. Dlatego w przypadku stylu glamour, doskonale sprawdzają się zdobione i kryształowe żyrandole, zaś w przypadku skandynawskich wnętrz, warto postawić na stonowane i geometryczne kształty lamp.

Jaki rodzaj oświetlenia wybrać do sypialni?

Z uwagi na to, że sypialnia jest jednym z ważniejszych miejsc w domu, warto dokładnie przemyśleć rodzaj oświetlenia tak, by sprzyjał regeneracji naszego ciała. Wzrok człowieka jest w ciągu dnia narażony na szkodliwe działanie niebieskiego światła, co z kolei wpływa na zaburzenia snu i nie ułatwia zasypiania. Dlatego warto w sypialni postawić na takie źródło zasilania, które emituje światło ciepłe i jest zbliżone do naturalnego rodzaju światła. Jednocześnie, aby maksymalnie zminimalizować zmęczenie narządu wzroku, warto podczas montowania lamp nocnych umieścić je nie wyżej, niż około 50 cm nad materacem.

Dobrym rozwiązaniem, które pozwala na regulację oświetlenia w pomieszczeniu, jest ściemniacz światła. To urządzenie od wielu lat poprawia standard oraz komfort życia, tworząc nie tylko doskonałą atmosferę w sypialni, lecz także działa energooszczędnie. Ściemniacz światła polepsza warunki wypoczynku i regeneracji dzięki funkcji regulowania natężenia światła, a także działa kojąco na wzrok z uwagi na możliwość zmiany barwy światła.

To, jaka lampa sprawdzi się idealnie do sypialni, zależy od takich czynników jak metraż i styl pomieszczenia, a także od własnych upodobań. Małe metraże nie potrzebują bardzo rozbudowanego oświetlenia, w przeciwieństwie do tych większych pomieszczeń. Żyrandole, lampy nocne oraz ścienne kinkiety stanowią bazę do każdego wnętrza, zarówno jeśli chodzi o źródło światła, jak i o element dekoracyjny. Dodatkowo, ciepłe i łagodne światło, zapewnia intymną atmosferę oraz łagodzi stres, sprawiając, że sypialnia staje się idealnym i najlepszym miejscem do relaksu.