Architektura ogrodowa z kamienia – rozwiązania, które odmienią Twój ogród

Szlachetność kamienia perfekcyjnie nadaje się do wykorzystania go jako elementu dekoracyjnego. Dla wielu ogród jest cichym zakątkiem, w którym odpoczynek nabiera pełnego znaczenia. Urządzenie oazy spokoju nie musi i nie powinno być sztampowe. Połączenie kilku różnych elementów małej architektury pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu, który nie tylko przełoży się na wizualną jakość ogrodu, ale i będzie podkreślał piękno domu. Szerokie spectrum możliwości tj. fontanna z kamienia czy romantyczne balustrady ogrodowe to tylko niektóre z tych możliwości, na które warto zwrócić uwagę.

Ławka ogrodowa inna niż wszystkie

Utarło się, że ławki stosowane w ogrodach są wykonane z drewna, metalu lub plastiku. Wszystkie kuszą, ale po czasie okazują się zajmować więcej czasu na pielęgnację niż zakładaliśmy. Ich konserwacja i naprawy nie należą do rzadkości, a i tak po kilku latach trudno im nadać wygląd jak z pierwszych dni. Tymczasem ławki kamienne to zupełnie coś innego i nic dziwnego, że na przeciągu ostatnich lat stały się hitem w aranżacjach ogrodowych. Nad ich wykonaniem pochylają się mistrzowie kamieniarstwa i to pod ich rękoma z wielkiej bryły powstają dzieła sztuki ogrodowej.

Ławki z kamienia są wykonywane z granitu, wapienia, piaskowca, marmuru oraz z bazaltu i są tak trwałym materiałem, że będą zdobiły ogród nie przez dekadę, ale jej kilkakrotność. Starannie dopracowane stają się miejscem odpoczynku, które jest jednocześnie stylizowaną, pełną luksusu i zawoalowanej ekstrawagancji ozdobą. Praktycznym plusem tego rozwiązania jest to, że są one odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

W królewskim stylu-rzeźby do ogrodu i fontanna z kamienia

W boskim raju z pewnością słychać było szum kojącej i wyciszającej wody, a skoro tak, to nie powinno jej zabraknąć i w naszych ogrodach. Szukając trwałych i efektownych rozwiązań, na myśl przychodzi fontanna z kamienia, która z jednej strony gwarantuje trwałość, a z drugiej jest doskonałym mariażem dla naturalnej roślinności. Różne technologie montażu sprawiają, że nie trzeba przekopywać całego ogrodu, by zmienić jego wygląd. Wybierając kamienną fontannę ogrodową, otrzymujemy niezwykły odpoczynek i nietuzinkowy wygląd zielonej przestrzeni. Ponadto przestrzeń wokół źródła wody będzie odpowiednio nawilżona, co wpłynie pozytywne na roślinność i nasze samopoczucie.

Zestawienie fontanny z kamienia z innymi elementami dekoracyjnymi wykonanymi z tego samego materiału stworzy estetyczną spójność i podkreśli wybrany styl. Jeśli miejsce na to pozwala, wybierzmy rzeźby do ogrodu, które dostępne są w wielu rozmiarach. Ponadto są swego rodzaju wyrazem sztuki, która zaskakuje swoim pięknem. Wśród wielu możliwości możemy zdecydować się na zakup nowoczesnej i awangardowej rzeźby do ogrodu, lub postawić na klasykę wzorowaną na królewskich ogrodach. Parując ten element z fontanną i wcześniej wspomnianymi już ławkami z kamienia zyskujemy harmonijną i elegancką przestrzeń.

Tajemniczy zakątek, zaczarowany ogród — balustrady ogrodowe

Planując oczko wodne z małym mostkiem lub altankę wśród drzew można sięgnąć po balustrady ogrodowe, które staną się dopełnieniem całego projektu. Ich wszechstronne zastosowanie sprawdza się także przy wydzielaniu stref ogrodu i wydzielaniu ścieżek, ale nie tylko bowiem same w sobie mogą stanowić dekorację. Latem mogą na nich stanąć doniczki ze zwisającymi naręczami kwiatów, lub mogą one zostać obsadzone kolorowymi różkami. Balustrady ogrodowe są nieocenione wszędzie tam, gdzie na ogrodzie stosujemy schody lub strome, płaskie zejścia.

Ogród jest niezwykłą przestrzenią, prawdziwym azylem, w którym możemy schować się od codzienności. Wybierając trwałe i efektowne materiały z kamienia możemy być pewni nie tylko ich trwałości, ale i efektownego wyglądu.