Mój pierwszy ogród – od czego zacząć?

W ostatnich latach bardzo popularne wśród młodych osób stało się osiedlanie na wsiach lub peryferiach miast. Posiadając własny dom jesteśmy najczęściej również posiadaczami kawałka ziemi, są to mniejsze bądź większe tereny często głównie porośnięte trawą. Większość właścicieli decyduje się na założenie ogrodu, który składa się głównie z warzyw bądź jest on terenem rekreacyjnym z niewielką domieszką kwiatów bądź krzewów ozdobnych. Od czego więc zacząć chcąc ozdobić najbliższa okolicę?

Czas start

Będąc właścicielem zielonego terenu zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek uprawy powinniśmy zbadać pH gleby, by cieszyć się jak największymi zbiorami bądź długowiecznością naszych roślin. Sprawdzić pH ziemi możemy za pomocą domowych sposobów bądź przy pomocy specjalistycznych urządzeń dostępnych w większych sklepach ogrodniczych. Decydując się na sprawdzenie pH gleby przy pomocy domowych produktów powinniśmy wybrać ocet, wodę destylowaną i sodę oczyszczoną. Do plastikowych pojemników wsypujemy ziemię z naszego ogrodu, mieszamy ją z wodą destylowaną. Do jednego pojemnika dodajemy niewielką ilość sody, jeżeli na naszej ziemi pojawią się bąble, będzie to oznaczać, że mamy do czynienia z glebą kwaśną. Do drugiego pojemnika wsypujemy ziemię z dodatkiem wody destylowanej i odrobiną octu, jeżeli nasza ziemia w pojemniku zacznie reagować będzie to oznaczać, że nasza gleba jest zasadowa.

Co wybrać?

Gdy wiemy jaki odczyn pH ma nasza gleba, wiemy na jakie rośliny możemy się decydować.Chcąc uprawiać ogródek warzywny najlepiej jest pielęgnować rośliny dyniowate, bakłażan, cukinia czy dynia. Na podłożu zasadowym możemy uprawiać wszelakie rośliny ozdobne, oprócz tych które uwielbiają glebę kwaśną. Roślinami, które najlepiej zniosą glebę zasadową są: drakiew, dziewanna, dzwonki, goździki, kosaćce, macierzanka, sasanka i zawilec. Rośliny lubiące glebę kwaśną są: borówka amerykańska, borówka brusznica, żurawina wielkoowocowa, wrzosiec, azalia, hortensja, magnolia i różanecznik.

Praca nad własnym ogrodem wymaga czasu i precyzji. Trzeba również uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty mogą pojawiać się latami i to nasza praca i poświęcona uwaga będzie najbardziej widoczna w ogrodzie.