Zalety automatyzacji przy uprawie roślin

Automatyzacja to znak naszych czasów. Znajduje ona swoje zastosowanie także w uprawie roślin, ułatwiając i optymalizując pracę przy ich pielęgnacji.

Pojedyncze rozwiązania i skomplikowane systemy

O zautomatyzowanym systemie ogrodniczym mówimy, określając uprawę roślin, w której większość czynności wykonują specjalnie do tego celu zaprogramowane urządzenia. Obecnie najczęściej stosowane w ogrodach rozwiązania dotyczą oświetlenia, nawadniania, nawożenia, poziomu wilgoci, a także kontroli wykorzystywanych urządzeń.

Ideą zautomatyzowanej uprawy jest optymalizacja procesów uruchamianych dokładnie w chwili, gdy wystąpi zapotrzebowanie na ich efekty. Dziś ogrodnicy dysponują rozwiązaniami inteligentnymi, w których urządzenia same dokonują oceny wybranych parametrów i do niej dostosowują swoje działania. Na przykład odpowiednio zaprogramowane urządzenie może dobrać porę i długość nawadniania w zależności od ekspozycji na słońce, wilgotności i temperatury powietrza lub odstępu w czasie od poprzedniego podlewania.

Wśród najczęściej stosowanych w szklarniach lub ogrodach urządzeń są te monitorujące wilgotność, temperaturę, nawożenie, nawodnienie i oświetlenie. Oczywiście zestawy, w zależności od budżetu i złożoności, można kontrolować ręcznie lub łączyć za pomocą specjalnego oprogramowania w inteligentne systemy, które w pełni zautomatyzują prace przy pielęgnacji roślin. Wzrost nakładów finansowych jest jednak wprost proporcjonalny do stopnia złożoności systemu.

Automatyka w praktyce

Wydaje się, że najbardziej upowszechnione przykłady automatyzacji mają zastosowanie w nawadnianiu. Rynek jest pełen dogodnych i sprawnych rozwiązań: od prostych metod rozprowadzania wody sterowanych ręcznie po w pełni zautomatyzowane systemy kontrolowane przez internet. Wykorzystują one zraszacze, węże ogrodowe i linie kroplujące, a uzupełniają je sterowniki i urządzenia dodatkowe, jak czujniki deszczu czy wilgotności gleby. Szeroko dostępnym i ekonomicznym rozwiązaniem (np. w przypadku roślin domowych) jest nawadnianie przy pomocy nawadniaczy doniczkowych, które pozwalają na pobieranie wody bezpośrednio do układu korzeniowego roślin. W przypadku małych szklarni zakładanych hobbystycznie, doskonałym wyborem może być system nawadniania kropelkowego, który dostarcza wodę do gleby poprzez specjalne kroplowniki zaopatrywane w wodę specjalnym wężem doprowadzającym wodę. W zależności od potrzeb system taki może być rozbudowywany.

Innym parametrem istotnym w pomieszczeniach zamkniętych (szklarnie), możliwym do kontrolowania automatycznego, jest wilgotność powietrza. Steruje się nią przy pomocy regulatorów cyfrowych bazujących na odpowiedniej pracy wentylatora.

Celem dostosowywania i utrzymania temperatury używa się oprzyrządowania monitorującego i regulującego, opartego na pracy wentylatorów promieniowych zasysających i uwalniających masy powietrza.

Do manipulacji oświetleniem dla uzyskania pożądanych efektów stosuje się szyny, po których przesuwa się oświetlenie, regulując tym samym ilość światła wymaganego do prawidłowego wzrostu roślin. Używa się także sterowników do zmiany natężenia oświetlenia w zależności od pory dnia czy warunków zewnętrznych.

Innym przykładem zastosowania automatyki w uprawie roślin są urządzenia odstraszające szkodniki, wśród których prym wiodą te emitujące ultradźwięki i wibracje.

Inwestycja, która się zwraca

Uprawa roślin to dbałość o wiele czynności – od zapewnienia odpowiedniego nawodnienia w określonym czasie, przez wzbogacanie gleby tak, by dostarczyć roślinom potrzebnych składników odżywczych, po oświetlenie warunkujące ich wzrost. Są to zadania kosztowne i czasochłonne, wymagające nierzadko precyzji a zawsze – systematyczności. Systemy automatyzujące pracę przy uprawie roślin to niemała inwestycja, niemniej zwraca się ona nie tylko w czasie, który można poświęcić na inne, nieobjęte nimi czynności, ale także przynosi wymierne oszczędności w zużyciu prądu i wody. Warto więc orientować się w bieżącej ofercie producentów i wybierać asortyment, który znajdzie zastosowanie w konkretnej uprawie.

Inspirowane: blumat.pl – czujnik wilgotności gleby