Jak chronić uszy przed hałasem w pracy?

Hałas wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. Prowadzi do pogorszenia stanu uszu, serca, a nawet mózgu. Jak skutecznie się przed nim chronić, gdy występuje w pracy? Sprawdź niezawodne sposoby!

Załóżmy, że spędzasz 8 godzin dziennie w nieustannym hałasie, raz większym, raz mniejszym. Po wyjściu z pracy zakładasz słuchawki i słuchasz głośno muzyki, aby zagłuszyć warkot samochodów oraz prywatne rozmowy współpasażerów komunikacji miejskiej. W domu czeka na ciebie głośno ustawiony telewizor, hałasujące dzieci oraz krzycząca żona, która ma pretensje, że znów spóźniłeś się na kolację.

Już po zaledwie kilku godzinach nieustannego hałasu twój słuch zostaje mocno nadwyrężony. Pracując w takich warunkach oraz nie dbając o słuch w czasie prywatnym, narażasz się nie tylko na niedosłuch, ale i całkowitą utratę słuchu w dłużej perspektywie.

Hałas w pracy może uszkodzić słuch? Zdecydowanie tak!

Wysoki poziom dźwięku może wpłynąć bardzo negatywnie na komórki słuchowe w uchu właściwym, które przekazują dźwięki do mózgu pod postacią impulsów elektrycznych. Niestety, wspomniane komórki nie mają zdolności do regeneracji, dlatego tak ważne jest, aby dbać o swój aparat słuchu.

Pracując w warunkach szkodliwych, np. przy obsłudze maszyn, w warsztacie samochodowym czy w innych głośnych miejscach, musisz chronić słuch wszystkimi dostępnymi sposobami.

Musisz mieć również świadomość, że słuch uszkadzają nie tylko wysokie, ale także niskie dźwięki. Chodzi tutaj o częstotliwość, z jaką z nich korzystasz. Nieustanne wystawianie aparatu słuchu na te czynniki, w dalszej perspektywie przynieść może naprawdę dramatyczne skutki.

Najczęściej jednak do uszkodzenia słuchu dochodzi, jeżeli narażasz się na hałas powyżej 80 dB.

Jak chronić się przed hałasem w pracy?

Jeżeli hałas w pracy wpływa negatywnie na twoje zdrowie, warto zgłosić się z tym problemem do szefa. Powinien znaleźć rozwiązania chroniące pracowników przed niedogodnościami. Podstawą jest zakup odpowiednio dobranych ochraniaczy. Mogą to być zatyczki douszne lub nauszne.

Zasady BHP określają warunki, jakie sprzęt ochronny musi spełniać w takich branżach, jak m.in. przemysł, budownictwo czy lotnictwo. Właściciele firm mają obowiązek zapewniać pracownikom dostęp do wszystkich możliwych narzędzi, dzięki którym hałas nie będzie wywoływał trwałych skutków zdrowotnych.

Wiele osób nie ma możliwość zmiany pracy czy zachowania dystansu od czynników hałasujących, dlatego ważne jest, aby o słuch dbać przede wszystkim w czasie wolnym. Niedosłuch może wywołać głośne słuchanie muzyki zarówno na słuchawkach, jak i z głośników. Nigdy nie ustawiaj najwyższego poziomu, nawet jeżeli odczucia muzyczne są wtedy najlepsze. Niestety, jest to bardzo zgubne.

Staraj się po pracy maksymalnie wyciszyć, znaleźć czas na czytanie książek, ogranicz oglądanie telewizji, jak i słuchanie radia. Poproś rodzinę o kilka godzin spokoju, ciche rozmowy. Daj swoim uszom wytchnienie, dzięki temu nie będą ci aż tak bardzo doskwierały skutki pracy w szkodliwych warunkach.