Najczęstsze przyczyny bólu podczas stosunku

Życie seksualna to skomplikowana sfera, w której zdarzają się różnego rodzaju problemy, o których niestety większość z nas boi się mówić. Niestety brak wiedzy w tym aspekcie prowadzi do obniżenia nastroju oraz pogorszenia jakości życia seksualnego. Na wszystkie problemy, które pojawiają się w sferze związanej z seksem, trzeba reagować. Statystycznie z tego typu problemami zetknął się lub będzie miał styczność każdy z nas. Najpopularniejszym z problemów podczas stosunku wśród kobiet jest odczuwanie przez kobietę bólu, czyli tak zwana dyspareunia. Jak sobie z nią radzić?

Dyspareunia – najczęstsze przyczyny

Ból podczas stosunku to inaczej dyspareunia. Wśród możliwych przyczyn dolegliwości bólowych wskazuje się pochwicę, alergię, endometriozę, zbyt głęboką penetrację, stany zapalne, infekcje intymne oraz suchość pochwy. Ta ostatnia przyczyna odpowiedzialna jest za zdecydowanie największy odsetek dolegliwości bólowych u kobiet, gdyż przypadłość zdarza się stosunkowo często. Przyczyną suchości pochwy mogą być: stres, wiek, wrodzone skłonności, przebyte infekcje czy przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Przyczyn jest wiele, problem jednak zwykle kończy się tak samo. Suchość pochwy to zbyt duże tarcie podczas stosunku. Brak odpowiedniego nawilżenia to również brak osłony odpowiednich, wrażliwych tkanek. W związku z tym podczas stosunku możemy odczuwać dyskomfort i ból. Co można z tym zrobić? Przede wszystkim należy wyeliminować przyczynę suchości. Zanim jednak nasz organizm wróci do normy, należy zastosować preparaty, które pozwolą nam pochwę nawilżyć. Preparaty te zwykle odstawia się po zażegnaniu problemów, w przypadku jednak, gdy suchość pochwy nawraca, można stosować je regularnie.

Odpowiednie nawilżenie pochwy – jak o nie zadbać?

Warto pamiętać, że bólu podczas stosunku nie można ignorować, a gdy wystąpi, należy skontaktować się ze specjalistą. Doraźnie można zastosować środki nawilżające, które są dostępne bez recepty. Suchość w pochwie zwykle bardzo łatwo zdiagnozować – w przypadku braku odpowiedniego nawilżenie zwykle odczuwa się też swędzenie czy pieczenie. Dlatego właśnie warto sięgnąć po odpowiednie środki nawilżające. Doskonale sprawdzają się nawilżające żele intymne. Większość z nich można stosować doraźnie, bezpośrednio przed stosunkiem. Dobrze sprawdzą się również różnego rodzaju maści nawilżające i kremy – środki dostępne w aptekach i drogeriach o właściwościach nawilżających i regeneracyjnych. Większość tego typu specyfików przywraca naturalne PH tkanek. Suchość pochwy podczas stosunku to duży problem, dlatego też tworzone są specjalne żele i kremy, które są dedykowane właśnie do nawilżania miejsc intymnych podczas seksu. Dzięki nim zyskujemy dodatkową ochronę wrażliwych tkanek, a przyjemność ze stosunku wzrasta. W skrajnych przypadkach lekarz z pewnością zaleci preparaty, które zawierają estrogeny. Te jednak są dostępne tylko i wyłącznie na receptę. Można zdecydować się również na środki medyczne, które nie zawierają hormonów (te również może przepisać tylko lekarz). Takie wyroby to na przykład tabletki na bazie kwasu hialuronowego lub mlekowego. Życie seksualne to bardzo ważna sfera w naszym życiu, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by czerpać z niego przyjemność.