Przezciemiączkowe badanie USG mózgu niemowląt – wskazania do jego wykonania

Obrazowanie mózgu poprzez badanie USG możliwe jest tylko u niemowląt. Dzieje się tak, gdyż u dzieci przed 9 miesiącem życia kości czaszki nie są jeszcze w pełni zrośnięte i zespolone są ze sobą poprzez elastyczną błonę, zwaną ciemiączkiem. Dzięki temu przez te delikatnie, nie skostniałe fragmenty czaszki możliwe jest zobrazowanie mózgu niemowlęcia i sprawdzenie jego prawidłowej budowy oraz morfologii. USG przezciemiączkowe coraz częściej staje się badaniem wykonywanym w ramach działań profilaktycznych. Które dzieci powinny zostać poddane temu badaniu? Co ono wykazuje i jak przebiega – o tym dowiecie się z poniższego tekstu.

Kiedy należy wykonać przezciemiączkowe USG mózgu

Przezciemiączkowe badanie USG mózgu jest najczęściej zalecane dzieciom przedwcześnie urodzonym (wcześniakom) oraz takim, u których stwierdzono nieprawidłowości w badaniu neurologicznym, patologiczne zwiększenie obwodu głowy, opóźnienie rozwoju, czy objaw zachodzącego słońca (częściowe ukrycie tęczówki oka pod dolną powieką). Wskazaniem do jego wykonania jest również przebyty uraz okołoporodowy, niedotlenienie okołoporodowe oraz podejrzenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Jeśli jednak nie wystąpił żaden z wymienionych niepokojących objawów, to mimo to warto wykonać przezciemiączkowe badanie USG w ramach profilaktyki. Tym bardziej, że badanie to jest nie tylko skuteczne i precyzyjne, ale także bezpieczne, bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Lekarze zauważają, że jeżeli dziecko zostanie wcześnie nakarmione, to najczęściej zachowuje ono spokój przez całe badanie. Świadczy to więc o tym jak mało stresujące jest to przeżycie. Często stosowaną techniką minimalizującą nieprzyjemne wrażenie dla małego pacjenta jest użycie żelu przewodzącego sygnał ultradźwiękowy, ogrzanego do temperatury ciała.

Skuteczna diagnostyka – wykonaj przezciemiączkowe USG mózgu dziecka

Przezciemiączkowe USG mózgu pomaga szybko i bez ryzyka niepotrzebnego napromieniowania organizmu niemowlęcia wykryć wiele chorób i nieprawidłowości. Jako badanie obrazowe jest w stanie doskonale przedstawić i rozpoznać wady rozwojowe, krwawienie, niedotlenienie, wodogłowie, a także torbiele czy guzy. Należy wiedzieć, że przezciemiączkowe USG pozwala zobrazować cały mózg niemowlęcia, wraz z rdzeniem kręgowym. Z kolei w jego obrębie można zdiagnozować rozszczep kręgosłupa, przepuklinę oponową czy zespół zakotwiczenia rdzenia.

Należy jednak pamiętać, że badanie to można wykonać jedynie we wczesnym etapie rozwoju dziecka, a dokładnie do momentu kiedy ciemiączko zaczyna się zrastać i tworzyć litą kość. Najczęściej moment zrastania następuje pomiędzy 9 a 18 miesiącem życia. W wyjątkowych przypadkach lekarze podejmują się wykonania przezciemiączkowego badania USG mózgu nawet u kilkunastomiesięcznych dzieci.

Coraz częściej jednak w gabinetach lekarskich zauważyć można tendencję do wykonywania kompleksowej diagnostyki obrazowej przy użyciu ultrasonografu u niemowlaków. W skład takiego pakietu badań wchodzi USG stawu biodrowego, USG przezciemiączkowe oraz USG jamy brzusznej. Wszystkie są wykonywane podczas jednej wizyty w gabinecie lekarskim.

W trakcie USG przezciemiączkowego lekarz przeprowadzający badanie ocenia struktury anatomiczne mózgu, prawidłowość ich położenia, wielkość oraz echogeniczność i echo struktury. Ponadto podczas badania istnieje możliwość wykonania pomiaru układu komorowego i przestrzeni płynowej na sklepistości mózgu. Pomiary te zostają odniesione do norm dla wieku pacjenta i na tej podstawie lekarz stwierdza ewentualne patologie bądź ich brak.

Warto jest zainteresować się przezciemiączkowym badaniem ultrasonograficznym mózgu. Jest to doskonała okazja do sprawdzenia prawidłowości budowy ośrodkowego układu nerwowego niemowlęcia. Dodatkowo należy pamiętać, że wraz z wiekiem możliwość wykonania takiego badania zupełnie zniknie. Korzyści jakie przynosi to badanie są nieopisane. Żadne inne nie pozwoli tak dobrze i bezpiecznie zobrazować mózgu i określić jego prawidłowej budowy.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl