Utrzymanie wózka widłowego w dobrym stanie – wskazówki

Wózki widłowe pomagają w pracy przy transporcie wewnętrznym w różnego rodzaju halach, magazynach, sklepach o dużej powierzchni, a nawet w portach i na lotniskach. Dzięki nim zwiększa się wydajność wykonywanej pracy, bo ludzie nie muszą dźwigać i przenosić własnymi siłami często bardzo ciężkiego towaru. Pojazdy te są często bardzo eksploatowane, dlatego przedsiębiorcy, u których wózki widłowe odgrywają kluczową rolę, bardzo sobie cenią sprawny, profesjonalny serwis.

Serwis wózków widłowych

Zazwyczaj serwisowaniem tych maszyn zajmują się przede wszystkim firmy, odpowiedzialne za dystrybucję wózków. Posiadają one odpowiednie narzędzia oraz wykwalifikowanych fachowców, którzy bez problemu się tym zajmą. Zdarza się również, że oferują usługę nazywającą się serwis mobilny, czyli po prostu naprawiają wózek bezpośrednio w miejscu wskazanym przez jego właściciela, co dla przedsiębiorców jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Serwisem nazywamy przede wszystkim wszelkiego rodzaju naprawy, od wymiany pojedynczych części, po zupełną przebudowę pojazdu. W tym pojęciu mieszczą się również różne przeglądy, na przykład UDT, techniczne oraz niekiedy konserwacyjne. Sprawdza się stan techniczny pojazdu, ocenia się między innymi działanie instalacji gazowej oraz elektrycznej, olej, filtry. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości od razu regeneruje się daną część, dzięki czemu unika się większych napraw. Jest to bardzo ważne, ze względu na ilość wykonywanej przez nie pracy, wózki, które przechodzą standardowe przeglądy, nie generują strat, ponieważ rzadko się psują a tym samym, nie przestają pracować.

Najczęściej występujące usterki

Każdy przedsiębiorca stara się kupić wózek w jak najlepszym stanie, aby się nie psuł, stałe kontrole techniczne także pomogą uniknąć większości napraw, ale jak wiadomo, jest to pojazd i jak każdy inny, mimo starań może czasem ulec awarii. Dlatego na niektóre jego części, warto zwrócić szczególną uwagę. Najczęściej występująca awaria to uszkodzenie wideł wózka, czyli zakłócenie opcji podnoszenia i opuszczania ich. Jeżeli nakłada się na nie bardzo duży ciężar, mogą się one wygiąć, co uniemożliwi korzystanie z nich. Drugą najczęściej wymienianą awarią jest zaburzenie pracy układu kierowniczego lub uszkodzenie skrzyni biegów. Uważać należy również, aby nie przeciążyć łańcuchów, sprawdzać stan techniczny opon. Często zdarza się uszkodzenie karetki wózka.

Jak na co dzień dbać o wózek widłowy?

Pierwszą rzeczą, o której trzeba w szczególności pamiętać podczas codziennej pracy, jest przestrzeganie wszelki zasad, które podsuwa nam producent, dotyczących jego użytkowania. Większość awarii bierze się przede wszystkim z nieumiejętnej obsługi wózka, wystarczy zbyt ciężki ładunek albo chęć przyspieszenia pracy poprzez zwiększenie prędkości w nieodpowiednim momencie.

Kolejnym ważnym aspektem jest regularne wymienianie części, dzięki czemu, jeżeli dojdzie do jakiejś awarii, właściciel poniesie mniejsze koszty naprawy. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ brak wymiany opon, może stanowić duże zagrożenie dla operatora pojazdu.

Ostatnią zasadą dotyczącą użytkowania tej maszyny, jest dbanie o regularne przeglądy, należy się upewnić, że pojazd trafia do odpowiedni wykwalifikowanego serwisu wózków widłowych, w którym pracownicy wykryją ewentualne usterki oraz umiejętnie ocenią stan pojazdu.