Niszczarki HSM – opinie użytkowników, przegląd rozwiązań, najpopularniejsze modele

Niemiecka firma HSM od ponad 20 lat produkuje znane i cenione w Polsce urządzenia biurowe – niszczarki. Firma ta jest jedną z najbardziej znanych i cenionych producentów niszczarek w Europie. Dzięki szerokiemu asortymentowi jej produkty trafiają do klientów indywidualnych, przedsiębiorstw, instytucji państwowych i samorządowych. Niszczarki HSM to urządzenia nowoczesne, dostosowane do potrzeb klientów. Wyróżniają się one wielofunkcyjnością, różnorodnością, sprawnością oraz bezpieczeństwem korzystania. Użytkownicy doceniają tę niemiecką firmę oraz jej urządzenia, które są jednymi z najczęściej kupowanymi niszczarkami w kraju.

W ocenie urządzeń niezwykle ważne są opinie użytkowników. Osobom niezdecydowanym lub nie mającym orientacji w temacie, pomagają  podjąć właściwą decyzję  i są gwarancją dobrze wydanych pieniędzy. Przed zakupem urządzenia powinniśmy jeszcze wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Przeznaczenie urządzenia

Należy pamiętać o tym, że od 1997 roku zgodnie z ustawą o Ochronie Danych osobowych, za udostepnienie poufnych danych osobowych nieupoważnionym osobom, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. A od 2018 r przepisy te zostały jeszcze zaostrzone, uściślone i ujednolicone na terenie całej Unii Europejskiej. Od tego momentu zaczęły obowiązywać dodatkowe zgody na przetwarzanie danych osobowych, a zaniedbania w tych kwestiach karane są także wysokimi grzywnami. W obliczu powyższych wymagań, bardzo ważne stały się kwestie usuwania dokumentów i zakupu odpowiedniej niszczarki przeznaczonej do niszczenia dokumentów o odpowiedniej klasie tajności. W zależności od klasy tajności, materiały należy ciąć w paski o odpowiedniej szerokości lub ścinki, np.: I klasa tajności to materiały ogólne i korespondencja, które należy ciąć na paski o szerokości 12 mm, a materiały poufne to III klasa tajności, paski tutaj muszą mieć 2 mm. Materiały ściśle tajne należy ciąć na ścinki o grubości 15 mm lub 12 mm i to jest już najwyższa klasa tajności IV i V. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę również, na jaki użytek ma to być niszczarka: na użytek domowy, małych firm czy średnich i dużych biur. Dla prywatnych potrzeb najczęściej wybierane są niszczarki, w których tniemy po 5 kartek, a w większych firmach niszczarkę, do której wkładamy po 10 arkuszy. Gdy niszczarka nagrzeje się, należy zrobić przerwę w pracy, dlatego w dużych firmach najlepiej zainwestować w niszczarkę do pracy ciągłej. Istotną kwestią są także kosze na ścinki. W małych biurach, domu, mają one pojemność do 5 litrów, w większych firmach do 15 litrów, a w dużych firmach powyżej 25 litrów.  W wielkich centralnych niszczarkach stosuje się ogromne worki na ścinki, powyżej 100 litrowe.

Przegląd rozwiązań

Zakup niszczarki wiąże się z określonymi właściwościami urządzenia.  Niszczarki potrafią ciąć zszywki i spinacze biurowe, niektóre mogą niszczyć płyty CD/ DVD, karty magnetyczne i dyskietki komputerowe, a centralne, potrafią nawet szatkować tekturę, pudla kartonowe, plastikowe butelki i puszki po napojach. Ważne są też systemy zapobiegające zapychaniu się mechanizmu tnącego oraz funkcje cofania i czujniki bezpieczeństwa, które zatrzymują maszynę, gdy ktoś dotknie szczeliny na papier. Niektóre niszczarki mają także czujnik wypełnienia kosza, podajniki oraz zamykany na klucz kosz.

Najpopularniejsze modele

Najpopularniejszymi modelami niszczarek HSM są: Shreadstar S10, X5 i S5. Dużym zainteresowaniem cieszą się również modele: Shreadstar X8 i X13. Są to niszczarki HSM do użytku domowego lub małych firm. Natomiast duże biura i firmy często zaopatrują się w modele: Poweline i Securio (B24, B22, B35, C18, B34).

Niszczarki HSM spełniają oczekiwania każdego klienta. Wyróżniają się dużą funkcjonalnością, spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa, są dostosowane do użytku domowego, jak i do małych biur czy dużych firm. Przed zakupem wybranej niszczarki warto zrobić przegląd rozwiązań i poznać najpopularniejsze modele najczęściej kupowane prze klientów.

źródło: idealnebiuro.pl – sprzęt biurowy