Najlepszy dywan do pokoju dziecięcego

Urządzając pokój dla dziecka, należy pamiętać, aby był on nie tylko ładny, ale również bezpieczny i funkcjonalny. Jednym z elementów jego wystroju jest dywan, na którego temat zdania są podzielone. Dla wielu stanowi on źródło kurzu, a dla innych przedmiot, który nadaje wnętrzu ciepła i przytulności. Warto przekonać się, jaka jest prawda o dywanach i jaki model będzie najlepszy do pokoju dziecięcego.

Dywany naturalne i ich cechy

Spośród dywanów wytworzonych z materiałów naturalnych na uwagę zasługują dywany wełniane. Produkty wykonane z wełny są niezwykle estetyczne i miękkie w dotyku. Charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na wgniatanie. Dzięki swym właściwościom termicznym zapewniają ciepło i skutecznie izolują od chłodu podłogi. Wśród licznych zalet dywanów wełnianych są też jednak i wady. Największą wadą wełny jest to, że ma silne działanie alergizujące.

Innym naturalnym materiałem, z którego wytwarza się dywany, jest bawełna. Bawełna nie jest alergenem w związku z tym nie uczula i może być użytkowana przez alergików. Dywany bawełniane nabyć można w wielu wzorach i kolorach. Chociaż produkty te są odporne na czyszczenie,  dosyć szybko się mechacą i niszczą, tracąc swój efektowny wygląd. Są przy tym dosyć cienkie, dlatego słabo amortyzują ewentualne upadki dziecka.

W sprzedaży znaleźć można również dywany jedwabne. Jedwab to materiał, który posiada wiele zalet. Przede wszystkim ma właściwości antystatyczne, dlatego dywan wykonany z tego materiału nie będzie gromadził kurzu. Charakteryzuje się dodatkowo miękkością, delikatnym połyskiem oraz trwałością. Dywany jedwabne nie blakną nawet podczas intensywnego użytkowania. Wśród licznych zalet, tego typu produkty posiadają jedną wadę, którą jest wysoka cena. Dywany z naturalnego jedwabiu są drogie, dlatego uznawane są za dobro luksusowe.

Dywany syntetyczne i ich cechy

Wśród produktów wykonanych z tworzyw syntetycznych znaleźć można m.in. dywany akrylowe. Chociaż akryl swym wyglądem i właściwościami przypomina wełnę, nie jest alergenem. Dodatkowo jest odporny na działanie grzybów i pleśni. Dywany akrylowe są trwałe i łatwe w czyszczeniu, dlatego są chętnie wybierane do pokojów dziecięcych.

Podobne właściwości do akrylu ma polipropylen. Syntetyk ten jest obecnie powszechnie stosowany do produkcji dywanów, także tych dziecięcych. W sprzedaży dostępne są dywany ze zwykłego lub uszlachetnionego polipropylenu. Pierwsze są nieco szorstkie w dotyku, drugie charakteryzują się większą miękkością. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także dywany typu shaggy, które są niezwykle miękkie i puszyste.

Na rynku znaleźć można także dywany wykonane z poliamidu. Chociaż posiadają podobne właściwości do tych polipropylenowych, dużo bardziej się elektryzują i przyciągają kurz.

Czyszczenie dywanów

Wiele osób szukających dywanu do pokoju dziecięcego pyta sprzedawców, jak wygląda czyszczenie danego materiału. Zupełnie niepotrzebnie. Samodzielne czyszczenie dywanów powinno ograniczać się wyłącznie do regularnego odkurzania na sucho. Czyszczenie na mokro lepiej zostawić profesjonalistom. Pralnia dywanów wykona tę czynność szybko i fachowo. Próbując samemu wyprać dywan, należałoby zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór detergentów. Zastosowanie nieodpowiedniego środka może bowiem trwale uszkodzić bądź odbarwić materiał. Dotyczy to zwłaszcza produktów naturalnych. Również nieodpowiednie suszenie może sprawić, że dywan będzie wydzielał nieprzyjemny zapach. Dlatego też, lepiej zlecić tę czynność fachowcom.

Co wybrać?

Ze względu na bogatą ofertę producentów i sprzedawców, wybór najlepszego dywanu do pokoju dziecięcego nie jest sprawą łatwą. Jeżeli ktoś nie jest uprzedzony do tworzyw sztucznych, powinien zdecydować się na dywany syntetyczne. Osoby, które cenią sobie naturalność i ekologię z pewnością wybiorą wełnę, bawełnę lub jedwab. Bez względu na wybór materiału, warto dbać regularne, najlepiej profesjonalne czyszczenie dywanów, aby pozbyć się brudu, roztoczy, czy resztek jedzenia, które mogą przyczyniać się do powstawania alergii u dziecka. Należy pamiętać także, aby dywan do pokoju dziecięcego posiadał gumowe podbicie. Takie podgumowanie uniemożliwi jego łatwe przesuwanie i znacząco poprawi bezpieczeństwo dziecka.

Źródło: Damat.pl – Obszywanie wykładzin