Przycinanie krzewów i drzew – jak to zorganizować?

Przycinanie drzew i krzewów należy dokładnie zaplanować. Z reguły jest to zajęcie niebezpieczne, dlatego wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego specjalistom, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi na sprawne zrealizowanie zadania.

Dlaczego przycinanie drzew i krzewów to konieczność?

Przycinanie drzew i krzewów może być nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób, które do tej pory nie musiały mierzyć się z tego rodzaju zadaniem. Jest to skomplikowane nie od strony formalnej (jak ma to miejsce w przypadku ścinania drzew), ale od strony technicznej. Poziom trudności jest tym wyższy, im wyższe i bardziej rozłożyste jest drzewo. Zwiększa to ryzyko upadku z wysokości osoby podejmującej się zadania podcinania drzewa.

Nie ulega wątpliwości, że przycinanie drzew jest koniecznością. Należy zwrócić uwagę na to, że występujące w okresie jesiennym i wiosennym silne wiatry stwarzają poważne zagrożenie. Nierzadko z ich powodu dochodzi do złamań gałęzi, konarów lub pni. Bardzo niebezpieczne są suche i nadłamane gałęzie, zwisające bezpośrednio nad chodnikami, drogami. Spadająca gałąź stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia, a także może być przyczyną poważnych strat materialnych. Warto jednak zaznaczyć, że przycinanie drzew nie może być czynnością odbywającą się bez uprzedniego zaplanowania. Wymaga ono odpowiedniej strategii, szczególnie jeśli drzewo rośnie w pobliżu domu lub linii elektroenergetycznych. Brak rozwagi może przysporzyć niemało kłopotów i stworzyć zagrożenie.

Niezbędny sprzęt

Dla każdego planującego przycinanie drzew i krzewów sporym ułatwieniem jest możliwość wykorzystania podnośnika koszowego. Pełni on rolę platformy, z poziomu której prowadzi się wszystkie czynności. Używany zimą do usuwania śniegu z dachu, w trakcie pozostałych pór roku bez przeszkód może służyć do przycinania drzew i krzewów. Podnośnik zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo. Osoba podcinająca gałęzie przebywa w specjalnym balkoniku z wysokimi barierkami, które uniemożliwiają wypadnięcie. Poza tym, podnośnik daje możliwość zabrania na górę odpowiednich narzędzi. W zależności od potrzeb może on wywieźć w górę jedną lub dwie osoby, które zdecydowanie szybciej poradzą sobie z realizacją zadania.

Podnośnik posiada szeroki zakres regulacji, co pozwala na precyzyjne przycinanie nawet najwyższych drzew. Kolejną z zalet podnośnika jest oszczędność czasu. Urządzenie to daje możliwość optymalnego wykorzystania dostępnych zasobów, a co za tym idzie sprzyja obniżeniu kosztów ponoszonych przy realizacji konkretnego zadania. Należy również wspomnieć, że w związku tym, że podnośniki koszowe posiadają agregaty prądotwórcze, bez problemu można zabrać się za przycinanie drzew i krzewów rosnących w miejscach, gdzie nie ma, bądź utrudniony jest dostęp do zasilania elektrycznego.

Podnośnik koszowy daje lepszy komfort pracy, niż używane do przycinania drzew drabiny. Wykorzystanie go pozwala na osiągnięcie lepszych efektów, niż ma to miejsce w przypadku lin i sprzętu do wspinaczki.

Specjaliści z uprawnieniami

Podnośnik koszowy to urządzenie, które można pożyczyć od firm specjalizujących się w wynajmie maszyn i urządzeń. W ten sposób realizacja zadań związanych z przycinaniem drzew i krzewów nie będzie wymagała dużego nakładu środków finansowych związanych z zakupem sprzętu. Warto dodać, że firmy świadczące wysokiej jakości usługi polegające na wynajmie sprzętu budowlanego pożyczają sprzęt z operatorem posiadającym wszystkie wymagane uprawnienia do obsługi samochodów z podnośnikiem koszowym.

Jednocześnie wraz z rozpoczęciem prac polegających na przycinaniu drzew należy zaplanować sposób na magazynowanie usuniętych gałęzi i konarów. Warto w tym celu wynająć odpowiedni kontener, który najpierw zostanie dostarczony, a następnie po napełnieniu odebrany przez samochód z dźwigiem hydraulicznym. Kontenery na odpady wynajmowane są, podobnie jak podnośniki koszowe, przez specjalistyczne firmy, które kompleksowo zrealizują zadanie oraz zutylizują odebrane odpady.

Źródło: http://avio-star.pl