Czy Polska to kraj atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów? Co może być czynnikiem hamującym?

Polska to kraj ciekawy pod bardzo wieloma względami. W ostatnich latach jest zachęcający dla wielu zagranicznych inwestorów. Co sprawia, że coraz więcej zagranicznych firm otwiera swoje filie w naszym kraju?

Niskie koszty

W porównaniu z wieloma państwami Unii Europejskiej, Polska jest krajem, który charakteryzują jedne z najniższych kosztów prowadzenia działalności. Z tego względu bardzo opłacalne jest nie tylko prowadzenie tutaj wszelkiego rodzaju biznesu, ale również inwestowanie pieniędzy. Szczególnie opłacalne jest to w przypadku zaawansowanego przemysłu produkcyjnego. Ze względu na niskie koszty materiału oraz niewielkie nakłady przeznaczone na płace dla pracowników, można wyprodukować urządzenia, które po sprzedaży chociażby w niedalekich geograficznie Niemczech, podwoją lub nawet potroją swoją cenę.

Kwestie kadrowe

Zwykle w krajach, gdzie opłacalne jest rozpoczynanie inwestycji ze względu na niskie koszty kadrowe, inwestorzy muszą liczyć się z dużymi brakami wykwalifikowanych pracowników. Nie ma to jednak miejsca w Polsce. Możemy pochwalić się specjalistami zarówno w dziedzinie przemysłu technologicznego, żywieniowego czy też budowlanego. Od lat Polacy znajdują się też w czołówce, jeśli chodzi o umiejętność programowania.

Problemy

Inwestycje w Polsce to oczywiście nie same plusy. Co hamuje przed inwestowaniem? Prawo. Przede wszystkim podatkowe, choć w niektórych dziedzinach przemysłu inne przepisy też mogą stwarzać problemy. Ze względu na bardzo niejasne przepisy, które często są niezrozumiałe nawet dla rodzimych inwestorów, wiele zagranicznych inicjatyw nie dochodzi do skutku. Trudności może nastręczać również skomplikowana procedura rejestracji działalności w Polsce.

Biura rachunkowe

Rozwiązaniem tego problemu są biura rachunkowe. Specjalizują się one w prowadzeniu księgowości zarówno polskich, jak i zagranicznych firm, a ich działalność jest rozwinięta na szeroką skalę. Ze względu na doświadczenie i kierunkowe wykształcenie pracowników, idealnie orientują się w systemie prawnym, dzięki czemu mogą nie tylko pomóc rozwiązać kwestie problemów z rozpoczęciem działalności, ale również poprowadzą rachunkowość przez cały czas jej trwania. Dodatkowo przez dokładną znajomość systemu będą w stanie zaproponować takie rozwiązania, które zminimalizują opłaty ponoszone na rzecz podatków. Dzięki temu mimo korzystania z usług zewnętrznego biura rachunkowego, całkowite zyski mogą się znacząco zwiększyć.

Czy warto inwestować w Polsce?

Ze względów kadrowych i finansowych, warto. Korzystne jest też położenie geograficznie w razie potrzeb eksportu czy też importu. Ograniczenia wynikające z rozbudowanego systemu prawno-podatkowego można rozwiązać w sposób szybki, mało kosztowny, a przede wszystkim skuteczny. Sprawia to, że nasz kraj jest bardzo atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, o czym świadczą również liczne badania i statystyki przedstawiające Polskę jako państwo o jednej z najwyższych atrakcyjności inwestycyjnych w całej Unii Europejskiej.