Suchość pochwy a infekcje intymne

Suchość pochwy jest negatywnym stanem wpływającym nie tylko na samopoczucie, ale również na zdrowie kobiety. Brak wilgotności w okolicach intymnych jest przyczyną swędzenia, bólu, a także może być podstawą do wystąpienia infekcji. Problem suchości pochwy dotyczyć może zarówno zmian hormonalnych, jak również towarzyszyć licznym chorobom. Czym objawia się suchość pochwy? Z jakimi dolegliwościami może być powiązana?

Czym jest suchość pochwy?

Suchość pochwy występuje wówczas, gdy występuje niedostateczne nawilżenie okolic intymnych. Choć dla wielu kobiet problem ten stanowi temat wstydliwy, nie powinno się go bagatelizować. Problem z nawilżeniem pochwy stanowi bowiem podstawę do wystąpienia szeregu problemów, zarówno na tle codziennego funkcjonowania, jak i dalszych konsekwencji zdrowotnych. Niedostateczna produkcja śluzu w pochwie oznacza bowiem narażenie na obecność chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jakie objawy towarzyszą suchości pochwy?

Najpopularniejszymi objawami wyżej opisywanej dolegliwości są następujące aspekty:

  • suchość i pieczenie pochwy,
  • swędzenie okolic intymnych,
  • uczucie dyskomfortu,
  • problem z oddawaniem moczu,
  • ból lub całkowita niemożność odbywania stosunków seksualnych.

Przyczyny suchości pochwy

Problem suchości pochwy może być powiązany z wieloma czynnikami. Do tych najpopularniejszych należy zaliczyć okres ciąży (szczególnie jej pierwszy trymestr), laktacji czy menopauzy. Niedostateczna produkcja śluzu pochwowego może być związana również z przyjmowaniem niektórych leków, bycia w trakcie chemioterapii lub też na skutek nieprawidłowego stylu życia. Ma się tu na myśli aspekty takie jak palenie papierosów, nieodpowiednia dieta czy też nadużywanie alkoholu.

Suchość pochwy – jakie infekcje mogą jej towarzyszyć?

Wysuszenie okolic intymnych może być powodem wystąpienia szeregu komplikacji zdrowotnych. Suchość pochwy zwiększa ryzyko infekcji dróg płciowych, a także chorób wenerycznych wywołanych bakteriami i wirusami. W związku z tym, w przypadku wystąpienia tego typu objawów nie warto zwlekać z wizytą u lekarza ginekologa.

Jak leczyć suchość okolic intymnych?

Podstawową czynnością umożliwiającą walkę z pieczeniem pochwy jest wizyta w gabinecie ginekologicznym. Po wykonaniu badań oraz ich analizie, specjalista będzie w stanie wskazać przyczynę problemu oraz dobrać odpowiednią metodę leczenia dolegliwości. W kontekście suchości okolic intymnych najczęściej stosuje się preparaty na suchość pochwy, zawierające neutralne dla skóry pH oraz określoną grupę składników nawilżających. Wspomniane środki mogą mieć różne formy, zarówno żelu czy maści, jak również tabletek, kapsułek czy globulek.

Wyroby medyczne na suchość pochwy powinny być dobrane w sposób indywidualny do pacjenta. Na leczenie tej dolegliwości ginekolodzy nie zalecają stosowania lubrykantów czy żeli nawilżających ze sklepów erotycznych. Wynika to z faktu, że w składach większości tego typu produktów występują perfumy i silikony, które mogą przyczynić się do wystąpienia infekcji intymnej.