Jaki pierścionek wybrać na zaręczyny? Jakie obrączki będą odpowiednie na ślub? – poradnik

Zdecydowana większość wieloletnich związków owocuje spotkaniem na ślubnym kobiercu i złożeniem przysięgi małżeńskiej. Zanim jednak dotrze się do tego punktu, trzeba przebrnąć przez wiele randek, kilka kłótni i wybór pierścionka zaręczynowego, który nie należy do łatwych i niejednokrotnie przysparza wielu zmartwień. Wybór pierścionków dostępnych na rynku jest przeogromny, a fasony, modele i wzory zmieniają się równie szybko, co kolekcje modowe. Oprócz niezliczonych wzorów wybieramy również wśród materiałów, które mają zasadniczy wpływ na cenę produktu.

Pierścionki srebrne
Są to jedne z najpopularniejszych na rynku pierścionków. Srebro jest niedrogim materiałem do wyrobu biżuterii, dlatego dla wielu osób srebrny pierścionek to dobry wybór w przypadku ograniczonego budżetu. Ich niska cena pozwala na wybór modeli, które mają osadzone wysokiej jakości kamienie czy też na wzory, cechujące się dużą rozległością (np. sygnety). Nieliczni wybierają srebrne pierścionki jako formę obrączek, ponieważ jedną z ich wad jest fakt, że z biegiem czasu srebro ciemnieje. Oczywiście nie jest to proces nieodwracalny i srebro można wyczyścić przy pomocy przeznaczonych do tego środków. Srebrne pierścionki świetnie sprawdzą się też jako upominek zaręczynowy. Nie zrujnują budżetu, a wśród tylu fasonów bezproblemowo można znaleźć model, który spodoba się wybrance. Dodatkowym atutem jest fakt, iż srebro ma chłodną barwę. Wiele kobiet nie czuje się bowiem dobrze w biżuterii o ciepłych odcieniach, takich jak złoto czy tombak, więc wybór pierścionków srebrnych jest wówczas idealnym rozwiązaniem.

Pierścionki pozłacane
Ten rodzaj biżuterii jest ogólnodostępny i cechuje się wysoką estetyką. Pozłacane pierścionki wykonane są z innego niż złoto metalu (najczęściej ze srebrna). Zdecydowanym plusem jest w tym przypadku dobry efekt wizualny oraz stosunkowo niska cena. Jeśli poszukujesz wyjątkowej ozdoby na zaręczyny, pierścionki z tej kategorii sprawdzą się zatem idealnie. Ich cena jest nieco wyższa od srebra, jednak nadal figuruje w przystępnym przedziale cenowym. Minusem takiej biżuterii jest fakt, że złoto stanowi jedynie wierzchnią warstwę całości, co wpływa na trwałość biżuterii. Pozłacane pierścionki z upływem czasu mogą się wycierać i kruszec, z którego wykonana jest baza pierścionka, zacznie wyłaniać się na wierzch. Ponadto pozłacana biżuteria nie nadaje się do skupu, gdyż jej materiał nie jest jednolity. Naprawa pozłacanych pierścionków czy łańcuszków często polega na ich odmalowaniu, a kolejna warstwa złota może mieć nieco inny odcień, niż ta pierwotna. Warto wspomnieć też o kolorze pozłacanych pierścionków – mają nieco wyraźniejszy, mocno żółty odcień, co odróżnia je od czystego złota, które cechuje się delikatniejszym zabarwieniem. Mimo tych kilku wad jest to jednak dobry zamiennik dla złotych pierścionków, który usatysfakcjonuje nawet tych bardzo wymagających użytkowników.

Pierścionki ręcznie robione

Takie pierścionki to istne dzieła sztuki – unikatowe, jedyne w swoim rodzaju i najczęściej robione na indywidualne zamówienie. W tym przypadku ograniczeniem jest jedynie wizja artysty czy wyobraźnia klienta. Warto zaznaczyć, że pierścionki ręcznie robione mogą zostać wykonane z każdego materiału, którym posługuje się twórca. Oprócz podstawowych pozycji, takich jak srebro czy złoto, artyści oferują m.in. żywicę czy drewno. Pierścionki ręcznie robione to bardzo dobry wybór dla tych, którzy poszukują czegoś więcej, niż klasycznej wersji obrączek czy pierścionka zaręczynowego.

Jaki pierścionek wybrać?

Na podstawie powyższych przykładów można stwierdzić, że wśród pierścionków panuje ogromna różnorodność. Na rynku dostępne są produkty srebrne, pozłacane czy wykonywane na zamówienie z bardziej nietypowych surowców. Dzięki takiej rozbieżności zarówno w kroju, fasonie, jak i cenie, wybór pierścionka ogranicza się jedynie do indywidualnych preferencji użytkownika czy jego upodobań.