Jakie meble powinny znaleźć się w jadalni?

Zastanawiasz się, jakie meble powinny znaleźć się w Twojej wymarzonej jadalni? W poniższym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące aranżacji tej przestrzeni!

Jadalnia to miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. To tutaj wspólnie spożywamy posiłki i świętujemy ważne dla nas wydarzenia.  Jadalnia powinna być miejscem przestronnym, komfortowym i łatwym w utrzymaniu czystości, jak więc dobrać odpowiednie dla niej meble?

Meble do jadalni – solidny stół

Stół to bez wątpienia najważniejszy element wystroju jadalni. Zanim jednak przejdziesz do wyboru jego odpowiedniego kształtu lub koloru, powinieneś rozważyć kilka poniższych czynników.

  • Po pierwsze: wielkość pomieszczenia

Jeśli dysponujesz przestronną przestrzenią, z powodzeniem możesz zdecydować się na okrągły kształt swojego stołu, dzięki temu wszyscy zasiadający przy nim goście będą czuć się tak samo ważni i łatwiej będzie im prowadzić wspólną konwersację. Jeśli natomiast Twoja jadalnia jest nieco mniejsza, wybierz prostokątny lub kwadratowy stół z możliwością rozłożenia.

  • Po drugie: wystrój wnętrza

Pamiętaj o tym, aby wybrać stół spójny z pozostałymi elementami pomieszczenia. Jeśli Twoja jadalnia znajduje się w układzie otwartym z kuchnią lub salonem, wybierz meble w podobnym stylu oraz kolorystyce do tych znajdujących się w innych pomieszczeniach.

  • Po trzecie: gwarancja trwałości

Wybierając stół, powinieneś kierować się przede wszystkim jego trwałością. Pamiętając również o tym, że drewniane meble potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której będziesz w stanie uzyskać odporność materiału na wszelkiego rodzaju kontakty z cieczą lub jedzeniem, które nieuniknione są podczas rodzinnych spotkań w jadalni.

Meble do jadalni – wygodne krzesła

Chociaż jeszcze kilka lat temu modne było kupowanie zestawów jadalnych, w których krzesła stanowiły spójny element stołu, dzisiaj możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Wybór szklanego stołu nie zobowiązuje nas bowiem do rezygnacji z drewnianych krzeseł.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru idealnych krzeseł do jadalni:

  • Po pierwsze: Ilość krzeseł

Zanim wybierzesz krzesła do swojej jadalni, powinieneś dokładnie zmierzyć swój stół i oszacować potencjalną liczbę mieszczących się przy nim gości. Weź również pod uwagę ilość domowników oraz częstych gości, których przyjmujesz do swojego domu.

  • Po drugie: wygoda

Wybierając odpowiednie krzesła do swojej jadalni, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na ich design, lecz także wygodę. Zadbaj o to, aby siedziska były miękkie, a plecy miały zapewnione odpowiednie podparcie.

Meble do jadalni: miejsce do przechowywania

Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią w swojej jadalni, postaw na dodatkowe szafki do przechowywania. Chcąc pochwalić się piękną zastawą, powinieneś zdecydować się na przeszkloną witrynę, w której swobodne możesz wyeksponować efektowne szkła oraz talerze. Jeśli jednak wolisz zabudowane meble, wybierz stylowy kredens, w którym schowasz wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty.

  • Oświetlenie

Aranżując przestrzeń jadalną w swoim domu, zwróć również uwagę na rodzaj oświetlenia. Zadbaj o to, aby znajdował się w niej jeden główny punkt świetlny, najlepiej umieszczony bezpośrednio nad stołem. Ponadto, ważna jest również tonacja światła – należy wybierać ciepłe barwy, które zapewnią niezbędny komfort podczas spożywania posiłku.

Urządzanie jadalni wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Jeśli jednak podejdziesz do tego na spokojnie i uwzględnisz wszystkie powyższe czynniki, z pewnością będziesz w stanie zaaranżować przestrzeń Twoich marzeń.

Źródło: Kodemii – Dywan do jadalni