Różnice pomiędzy doniczkami plastikowymi i materiałowymi.

Podejmując się indoorowych upraw roślin growerzy starają się zapewnić swoim roślinom jak najlepsze warunki rozwoju. Tworząc własne growboxy dostosowują oni poszczególne jego elementy, by zapewnić uprawianym roślinom temperaturę, naświetlenie, czy wilgotność, zbliżone do tych jakie panują w ich naturalnym środowisku. Decydując się na uprawę we wnętrzach, jeśli nie chcemy inwestować w systemy hydroponiczne, zmuszeni jesteśmy, sadzić rośliny w doniczkach, które w porównaniu do upraw outdoorowych, znacząco ograniczają swobodę rozwoju systemu korzeniowego i dostępu korzeni do tlenu. Problemy te jednak możemy zminimalizować wybierając odpowiednie donice.

Jakie donice wybrać do upraw indoor

By zaobserwować różnicę rozwoju roślin rosnących w doniczkach plastikowych oraz uprawianych w doniczkach ceramicznych, wystarczy wyciągnąć rośliny z donic i popatrzeć na to jak wyglądają ich korzenie. W donicach z plastiku od razu rzuci nam się w oczy to jak bardzo korzenie są splątane. Spowodowane jest to poszukiwaniem przez nie dostępu do tlenu, który jest dla roślin równie istotny jak woda. Szczelne ściany plastikowych doniczek utrudniają korzeniom absorbowanie tlenu. Największy dostęp do niego znajduje się w przestrzeni pomiędzy podłożem, a ścianami donicy, dlatego jak łatwo zauważyć niemal wszystkie korzenie roślin uprawianych w plastikowych doniczkach układają się po jej bokach, zamiast rozwijać się równomiernie na całej jej przestrzeni. Szukając tlenu korzenie stają się coraz dłuższe i dłuższe, plącząc się, co negatywnie wpływa na stan rośliny.

Problem ten nie występuje w wypadku używania donic ceramicznych, które zapewniają korzeniom dużo lepszy dostęp do tlenu, niż donice z materiałów sztucznych. Doskonały dostęp do tlenu pozwala na wzrost, niezbędnych do prawidłowego rozwoju rośliny korzeni wtórnych, zamiast tylko jednego naprawdę długiego korzenia pierwotnego, powiększając tym samym masę korzeniową. Większa masa korzeniowa pomaga w lepszym absorbowaniu pierwiastków odżywczych z podłoża co przyczynia się bezpośrednio do poprawy kondycji rośliny i zwiększenia ilości i jakości jej plonów.

Popularność doniczek plastikowych była spowodowana zapewnieniem roślinom lepszego drenażu, niż w tradycyjnych, pełnych doniczkach ceramicznych. Wyposażone w dziury w dnie, doniczki plastikowe pozwalały swobodnie wypływać wodzie na umieszczony pod nią spodek, zapobiegając tym samym gnicia korzeni spowodowanego przelaniem upraw. Donice materiałowe, pozbawione dziur w dnie, wymagały zastosowania specjalnej warstwy, w postaci umieszczonych między dnem, a podłożem kamieni lub żwiru. Choć odprowadzenie wody z doniczek plastikowych, chroni korzenie przed zgniciem, równocześnie sprawia, że cała woda praktycznie natychmiastowo gromadzi się w dolnych partiach doniczki. Materiałowe doniczki bez otworów odpływowych pozwalają wodzie równomiernie rozprowadzić się po całym podłożu w doniczce, co sprawia, że zasadzone w nich rośliny lepiej rosną.

Źródło: Growtent.pl – Growshop Warszawa