W jaki sposób można usunąć pieprzyki?

Pieprzyki to zmiany pigmentacyjne pojawiające się na skutek skłonności genetycznych czy działania promieniowania ultrafioletowego; ich ilość i intensywność zależy również od wieku oraz koloru skóry. Rozkładający się w naskórku barwnik może rozmieszczać się nierównomiernie i gromadzić punktowo, tworząc skupiska melanocytów, a więc właśnie pieprzyki. Mówi się, że najwięcej zmian barwnikowych powstaje u dzieci, w okresie dojrzewania oraz podczas ciąży, a szczególnie u osób często eksponujących skórę na słońce oraz korzystających z solarium. Bywa również, że wcześniej powstałe zmiany powiększają się wraz z upływem czasu.

Kłopotliwe pieprzyki

Przede wszystkim należy pamiętać, by monitorować zmiany pigmentacyjne. Ciemne, duże, o nierównomiernym kształcie pieprzyki mogą posiadać komórki nowotworowe lub też zwiększać ryzyko pojawienia się ich.  Dlatego też, jeśli zauważymy niepokojącą zmianę na ciele, powinniśmy zgłosić się do dermatologa. Często pieprzyki ulokowane są w kłopotliwych miejscach, przez co narażone są na podrażnianie i zdrapywanie i przeszkadzają w codziennych czynnościach. Wiele osób postrzega je również jako zmiany szpecące ciało i sprawiające dyskomfort. Wszystko to sprawia, że wiele osób decyduje się na usuwanie pieprzyków, a można zrobić to przy pomocy kilku metod.

Laserowe usuwanie pieprzyków

Laser przynosi szybkie i zadowalające efekty. Po znieczuleniu miejscowym na pieprzyk kierowana jest wiązka lasera, która uszkadza komórki pieprzyka i wytrąca barwnik ze zmiany skórnej poprzez odparowanie, nie podrażniając jednocześnie obszaru znajdującego się w jej pobliżu. Zabieg trwa ok. 30 minut, a tuż po jego przeprowadzeniu praktycznie nie ma żadnych śladów – jedynie w przypadku większych pieprzyków zostają zaczerwienienia. Ogromną zaletą tego rozwiązania są natychmiastowe efekty, brak blizn i rekonwalescencji. Laserowe usuwanie pieprzyka można wykonać w klinikach i gabinetach medycyny estetycznej.

Zabieg chirurgiczny

Usuwając pieprzyk w ten sposób, również stosuje się znieczulenie miejscowe. Podczas zabiegu zmiana jest wycinana, a następnie na ranę zakładane są szwy i opatrunek, który zdejmuje się po 7-14 dniach. W tym czasie nie można naciągać skóry w regenerującym się miejscu i moczyć opatrunku. Następnie przez ok. pół roku na skórze utrzymuje się blizna, którą należy chronić przed słońcem. Warto zaznaczyć, że w razie potrzeby wycięty materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego, które umożliwia wykrycie zmian nowotworowych. Dlatego też, jeżeli wycinamy pieprzyk w celach zdrowotnych, powinniśmy zdecydować się na metodę chirurgiczną, natomiast jeżeli mamy na względzie jedynie  kwestie estetyczne bez wahania możemy zdecydować się na przynoszący świetne efekty laser. Zawsze jednak poprzedzajmy wycinanie pieprzyka wizytą u lekarza, który dokona oceny zmiany.

Źródło: Klinikakrajewski.pl – Botox Radom