Wycięcie migdałków u dziecka – kiedy może okazać się koniecznością?

Migdałki to tkanki znajdujące się za nosem, w miejscu, gdzie jama nosowa przechodzi w gardło. W organizmie dziecka pełnią ważną rolę. Stanowią część jego układu odpornościowego. Ochraniają dziecko przed wirusami, bakteriami oraz wszelkimi innymi patogenami. Wraz z dorastaniem migdałki zmniejszają się, ponieważ stają się coraz mniej potrzebne układowi immunologicznemu.

Wskazania do leczenia

Zdarza się jednak, że migdałki zarówno podniebienny jak i gardłowe, ulegają przerostowi, powodując szereg komplikacji. Ma to miejsce najczęściej między 3 a 6 rokiem życia. U dorosłych zdarza się to bardzo rzadko. Nieprawidłowy rozrost migdałków powoduje szereg problemów zdrowotnych od łagodnych, wpływających jedynie na komfort życia, po ciężkie, zagrażające zdrowiu, a czasami nawet życiu dziecka. Wśród dolegliwości spowodowanych przez niewłaściwie funkcjonujące migdałki należy wskazać na: nawracające bóle gardła, trudności z połykaniem, zapalenie krtani, niewyraźną mowę, chrapanie, wady zgryzu, ropnie, niedrożność górnych dróg oddechowych, a nawet zaburzenia snu, bezdech w czasie snu, problemy z oddychaniem oraz zapalenie mięśnia sercowego.

Jeżeli dziecko doświadcza poważnych objawów należy rozważyć konieczność usunięcia migdałków.

Warto obserwować dziecko pod kątem wskazanych wyżej dolegliwości. W razie ich wystąpienia należy zgłosić się do pediatry lub lekarza rodzinnego, który powinien skierować do specjalisty. Konsultacja laryngologiczna potwierdzi lub zaneguje podejrzenia. Na podstawie wywiadu i badania, między innymi wziernikowania nosa, rynoskopii tylnej za pomocą lusterka czy fiberoskopii, laryngolog podejmie decyzję o leczeniu.

Leczenie odbywa się na dwa sposoby. Można rozważyć próbę leczenia zachowawczego przy zastosowaniu leków oraz zabieg chirurgiczny. Pierwszy sposób jest skuteczny jedynie, jeśli migdałek nie jest zbytnio powiększony.

Zabieg – jego przebieg i zalety

Jeżeli jednak laryngolog uzna, że migdałek jest znacznie przerośnięty, zaleca wykonać zabieg usunięcia powiększonej tkanki. Usunięcie migdałka gardłowego nazywa się adenoidektomią, zaś migdałków podniebiennych – tonsylektomią. Obydwa rodzaje zabiegów nie są skomplikowane. Konsultacja laryngologiczna będzie źródłem informacji związanych z tymi procedurami medycznymi.

Usunięcie migdałków przeprowadza się w znieczuleniu pełnym. Usuwa się zbędną tkankę, a ranę, jeśli krwawienie nie ustępuje  samoistnie, się zaopatrza. Zabieg trwa od 30 minut do godziny.

Czasem wykonanie tonsylektomii albo adenoidektomii może być niemożliwe lub musi być odłożone w czasie. Przeciwwskazaniem mogą być zaburzenia krzepnięcia krwi, wady anatomiczne, choroby ogólnoustrojowe lub przyjmowane leki. Laryngolog, w razie potrzeby po konsultacji z innymi specjalistami, podejmuje decyzję o skierowaniu na zabieg.

Po zabiegu należy przez jeden, dwa tygodnie ograniczyć aktywność fizyczną, unikać wysiłku i wdrożyć odpowiednią dietę. W ten sposób organizm będzie mógł się zregenerować.

Jak każdy zabieg również usunięcie migdałków wiąże się z minimalnym ryzykiem. Jednak korzyści przeważają. Istnieje ogromna szansa na ustąpienie nawet poważnych dolegliwości.