Szklana balustrada: zalety i wady

Każdy użytkownik schodów – zarówno tych prowadzących do naszego domu, jak i tych zdobiących konkretne pomieszczenia w jego wnętrzu – zdaje sobie sprawę z tego, jak przemyślanym i odpowiedzialnym wyborem powinna być wieńcząca je barierka. Jej ostateczny kształt decyduje bowiem nie tylko o finalnym wrażeniu estetycznym, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie i komforcie użytkowników schodów, dlatego jej projekt powinien przewidywać nie tylko nasze upodobania, ale i realne zapotrzebowania. Każdy rodzaj barierek, bez względu na materiał, z którego zostaną wykonane, posiada jednak swoje mocne i słabe strony. Poniżej prezentujemy podstawowe wady i zalety bardzo popularnych w ostatnich latach balustrad szklanych.

Przede wszystkim bezpieczne i wytrzymałe

Niewątpliwą zaletą barierek i balustrad wykonanych ze szkła jest ich bezpieczeństwo i funkcjonalność. Balustrady tego typu wykonane są z wytrzymałego, laminowanego szkła hartowanego, które wykazuje niezwykłą trwałość oraz odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zarysowania. Dzięki kilku warstwom ochronnej folii zabezpieczającej poszczególne szklane tafle tego rodzaju szybę bardzo trudno stłuc, a jeśli nawet do tego dojdzie, to – w przeciwieństwie do normalnego szkła – pozostaje ono w jednym kawałku i nie rozpada się na niebezpieczne odłamki. Oprócz tego szklane balustrady – znacznie częściej występujące w postaci dużych tafli, rzadziej zaś z dodatkiem słupków czy szczebli – są bardziej przyjazne dla ich młodszych użytkowników.

Zróżnicowane cenowo

Balustrady i barierki ze szkła – jak każdy projekt tego typu – wymagają odpowiedniego przygotowania oraz obróbki materiału, dlatego ich ostateczna wycena zależy przede wszystkim od upodobań inwestora, a co za tym idzie – ilości oraz rodzaju wykorzystanego materiału. Bez względu jednak na to, jaki projekt wybierzemy, musimy się liczyć z tym, że ten najprostszy i najtańszy będzie oscylował w granicach minimum 1000 zł/mb.

Łatwe do utrzymania w czystości

Szklane balustrady nie muszą być przezroczyste i jednolite w strukturze. Warstwy folii umieszczanej pomiędzy warstwami szklanych tafli można barwić na dowolny kolor, a samo szkło – dobierać pod względem jego struktury. Nie musimy się także obawiać o to, że nie poradzimy sobie z utrzymaniem jego czystości – pielęgnacja szklanych balustrad – zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych – nie różni się niczym szczególnym od standardowej pielęgnacji naszych okien. W tym przypadku wystarczy zwykła szmatka zwilżona wodą oraz odpowiedni detergent. Ci, którzy obawiają się uporczywych zanieczyszczeń balustrad zewnętrznych, np. powodowanych czynnikami atmosferycznymi, mogą zdecydować się na samoczyszczące szkło pokryte niewidoczną, mineralną substancją, na której zanieczyszczenia rozkładają się pod wpływem promieni słonecznych. Pod wpływem świtała powłoka ta uzyskuje także właściwości hydrofilowe – woda nie skrapla się na powierzchni szyby, ale spływa po niej swobodnym strumieniem.

(Nie) dla każdego

Współczesna architektura wnętrz oraz sposób, w jaki wykańczamy nasze domy z zewnątrz, pokazują, że chętnie pozwalamy i decydujemy się na rozwiązania nieszablonowe i zaskakujące, a przy tym minimalistyczne i eleganckie. Zastosowanie szkła w balustradach wewnętrznych, zarówno tego bezbarwnego, jak i barwionego, pozwala nie tylko podkreślić charakter naszego pomieszczenia, ale i daje możliwość jego doświetlenia oraz poczucia lekkości. Szkło nie tylko rozjaśnia wnętrze, ale i – współgrając ze światłem naturalnym – optycznie je powiększa. Z kolei na zewnątrz nie tylko zabezpiecza przed upadkiem czy czynnikami atmosferycznymi, ale wnosi na nasze balkony czy tarasy wrażenie ładu i przestronności. Niestety, balustrady szklane, choć coraz częściej wykorzystywane w naszych domach, nie pasują jednak do każdego wnętrza czy budynku i ściśle wiążą się z nowoczesnym stylem oraz prostotą i minimalizmem. Nie sprawdzą się zatem raczej w ciepłych pomieszczeniach o tradycyjnej i klasycznej architekturze, gdzie będą aż nadto kontrastowały z innymi elementami konstrukcyjnymi.

Źródło: Kobamet.pl