Masturbacja a problemy w małżeństwie

Masturbacja to zjawisko powszechne, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Pomimo to czynność ta wciąż stanowi temat tabu i budzi sporo kontrowersji. Onanizm to trudny temat dla niektórych związków małżeńskich. Dlaczego masturbacja stanowi problem wśród małżeństw?

Jakie są przyczyny masturbacji w małżeństwie?

Onanizm stanowi jeden ze sposobów na seksualną satysfakcję. Może stanowić zarówno uzupełnienie relacji, jak również zastępować klasyczny seks. Problemy z masturbacją w małżeństwie związane są często z nieumiejętnością przeprowadzenia otwartej rozmowy na temat indywidualnych preferencji i oczekiwań w sferze łóżkowej. Przyczyn nadużywania masturbacji przez jednego z partnerów może być jednak więcej. Zaburzenia na tle psychicznym czy seksualnym, trudna sytuacja życiowa a także niechęć zranienia ukochanej osoby – wszystko to może sprawić, że onanizm stanie się główną a nie dodatkową aktywnością seksualną u jednego z małżonków.

Autoerotyzm – czy jest zjawiskiem negatywnym?

Korzystanie z masturbacji występuje również wśród par, które posiadają podobne preferencje w sferze łóżkowej. Bywa jednak i tak, że temperament jednego z partnerów wymaga częstszych kontaktów. W takim przypadku onanizm może stanowić formę dodatkowego zaspokojenia potrzeby, bez zmuszania do tego ukochanej osoby. W takim przypadku wiele małżeństw idzie na kompromis. Autoerotyka, czyli seks bez penetracji może stanowić doskonałe uzupełnienie stosunku klasycznego. Koniecznym jest jednak, aby obie strony odczuwały z tego typu aktywności przyjemność. Aby to osiągnąć częstym okazuje się skorzystanie z usług seksuologa.

Skutki nadużywania masturbacji w małżeństwie

Jak zostało wcześniej wspomniane, masturbacja stanowi kolejną z technik, umożliwiającą seksualne spełnienie. Nadużywanie tego typu czynności seksualnych w stałym związku wiąże się jednak często z odczuwaniem poczucia winy. Akty masturbacji odbywają się często bez wiedzy partnera, co dodatkowo może prowadzić do pogłębienia wyżej wspomnianego stanu. Wśród niektórych par panuje również przekonanie, że onanizm stanowi technikę przeznaczoną dla osób zdesperowanych czy samotnych. W związku z tym, partner preferujący samodzielne zaspokajanie potrzeb seksualnych może jawić się jako samolubny, nie zainteresowany drugą stroną a nawet niekochający.

Terapia problemów z masturbacją – czy jest konieczna?

Należy mieć świadomość, że podstawowym sposobem na poradzenie sobie z problemem masturbacji partnera jest szczera rozmowa na ten temat. Nie zawsze jednak jest to proste, bez jednoczesnego odczuwania poczucia winy czy zranienia drugiej strony. Małżeństwom, u których występuje problem nadużywania masturbacji poleca się więc skorzystanie z usług seksuologa (np. w Łodzi). Odpowiednio dobrany specjalista gwarantuje parze doskonałe warunki ku temu, by otwarcie porozmawiać o odczuciach związanych z onanizmem partnera.  Prawidłowo przeprowadzona terapia małżeńska jest w stanie wskazać przyczyny zastanego problemu, a także skłonić partnerów do pracy nad swoim związkiem.