Czy warto wybrać kołdrę wełnianą ?

Zdrowy sen to nie tylko odpowiednia jego ilość i właściwe podłoże w postaci materaca, lecz także właściwe okrycie. Dobrze dobrana kołdra potrafi pozytywnie oddziaływać na… nasz kręgosłup!

Być może większość osób nie zdaje sobie sprawy, że między kołdrą a zdrowym kręgosłupem istnieje bardzo duży związek. Okazuje się, że w zależności od materiału, z którego została ona wykonana, może stanowić lekarstwo na wiele przypadłości.

Na rynku można dostać trzy podstawowe rodzaje kołder : syntetyczne, puchowe oraz wełniane. Każda z nich musi być ciepła, przepuszczająca powietrze, a przy tym lekka. Wszystkie mają oczywiście zarówno wady, jak i zalety. Niemniej jednak na szczególną uwagę zasługuje kołdra wełniana, która jest polecana przez lekarzy dla osób, mających problemy z kręgosłupem.

Dla kogo przeznaczona jest kołdra wełniana ? 

Kołdry wełniane z dużym powodzeniem sprawdzają się u osób, które cierpią na różne dolegliwości dotyczące kręgosłupa, jak również na bóle reumatyczne. Taka kołdra będzie również odpowiednia dla osób, które cenią sobie zdrowotne działania profilaktyczne. Stosowanie kołdry wełnianej może pomóc w różnych dolegliwościach, są to między innymi :

  • rwa kulszowa,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa,
  • korzonki,
  • bóle pourazowe,
  • nerwobóle,
  • zaburzenia termoregulacji,
  • schorzenia nerek,
  • stany zapalne mięśni , więzadeł i ścięgien,
  • zaburzenia krążenia ( kołdra wełniana wykonuje delikatny mikromasaż ),
  • odleżyny,
  • zespoły bólowe dotyczące kręgosłupa.

Kołdra wełniana jest odpowiednia dla alergików (o ile nie są uczuleni na samą wełnę). Ma ona właściwości, dzięki którym nie gromadzi potu ani kurzu, dzięki czemu stwarzane są niesprzyjające warunki dla rozwijania się roztoczy (ich pokarmem jest pot ludzki i zrogowaciały naskórek). Poza tym dzięki zawartości lanoliny wewnątrz włókien wełny, a także bardzo sprężystej budowie runa, wełna potrafi zatrzymywać wszelkie zabrudzenia na powierzchni, które w związku z tym nie mogą przeniknąć do wnętrza kołdry.

Cechy wełny

Po pierwsze wełna ma duże zdolności pochłaniania wilgoci (może wchłonąć nawet 30 procent swojej masy, przy czym nie będzie sprawiać wtedy wrażenia mokrej). Higroskopijność będzie doceniona przede wszystkim przez osoby, które nocą intensywnie się pocą. Poza tym ciągle przykrywanie się i odkrywanie sprzyja pojawieniu się chorób reumatycznych. Wełna wchłonie pot, by następnie oddać go na zewnątrz. Dlatego też sprzyja utrzymywaniu temperatury ciała na stałym poziomie.

Kolejną ważną cechą wełny jest jej zdolność do termoregulacji. Musi to być oczywiście dobra jakościowo wełna. Jej włókna będą się kurczyć i rozprężać odpowiednio do panującej w otoczeniu temperatury. Latem wełna ochroni nas przed przegrzaniem, a zimą przez zamarznięciem.

Poza tym kołdra wełniana, a właściwie jej włókna zapewniają delikatny mikromasaż, który poprawi nasze krążenie i pomoże w zapobieganiu chorobom dotyczącym układu krążenia. Włókna te masują zakończenia nerwowe, przez co zmniejszają również bóle i napięcia.

Kolejną istotną cechą wełny jest jej zdolność do eliminacji bardzo szkodliwych dla naszego organizmu jonów dodatnich, które są częstą przyczyną bólów głowy i ogólnego zmęczenia. Wełna zastępuje je jonami ujemnymi, które oddziałują pozytywnie na nasz organizm. Jony dodatnie powstają na skutek kontaktu z materiałami syntetycznymi, które prowadzą do zakłóceń systemu nerwowego, poza tym powodują również nadmierną pobudliwość i spadek odporności.

Podsumowując powyższy artykuł, warto zaznaczyć, że kołdra wełniana jest zdecydowanie dobrym wyborem dla osób, które mają spore problemy z kręgosłupem czy z reumatyzmem. Naturalna wełna potrafi oddziaływać w pozytywny sposób na nasz układ krążenia, naturalną termoregulację czy też na przykład na nasze nerwy.

Źródło: Diuna24.pl – Tekstylia sklep online