Przebarwienia na zębach są Twoim utrapieniem? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Przebarwienia zębów mogą być przyczyną wielkiego zażenowania i mogą sprawić, że będziemy się mniej uśmiechali. W miarę upływu czasu zewnętrzna część szkliwa zużywa się, przez co naturalny kolor może ulec odbarwieniom i przydatne staje się wybielanie zębów. Niemniej jednak styl życia również odgrywa dużą rolę w występowaniu przebarwień zębów.

Przyczyny występowania przebarwień na zębach

Istnieje kilka przyczyn przebarwień zębów, w tym:

  • Żywność i napoje. kawa, herbata, cola, wina oraz niektóre owoce i warzywa (na przykład jabłka) mogą być powodem występowania przebarwień na zębach
  • Używanie tytoniu.
  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nieodpowiednie szczotkowanie, nitkowanie i płukanie antyseptycznym płynem do płukania ust w celu usunięcia płytki nazębnej i substancji powodujących powstawanie przebarwień zębów.
  • Istnieje kilka chorób, które wpływają na stan szkliwa. Zabiegi w określonych warunkach mogą również wpływać na kolor zębów. Na przykład promieniowanie głowy i szyi oraz chemioterapia mogą powodować przebarwienia zębów. Ponadto niektóre infekcje u ciężarnych matek mogą powodować przebarwienia zębów u niemowląt, wpływając na rozwój szkliwa.
  • Wiadomo, że antybiotyki, takie jak tetracyklina i doksycyklina, zmieniają kolor zębów w przypadku dzieci, których zęby wciąż się rozwijają. Płukanie ust i mycie zawierające chlorheksydynę i chlorek cetylopirydyniowy może również zabarwić zęby, podobnie jak leki przeciwhistaminowe, leki przeciw psychotyczne i leki na nadciśnienie powodują również przebarwienia zębów.
  • Nadmiar fluorków w wodzie lub nadmierne używanie past z fluorem.

 

Jak zapobiegać występowaniu przebarwień zębów

Dobra rutynowa higiena zębów może zapobiec przebarwieniom zębów. Obejmuje to mycie zębów po każdym posiłku. Dentyści zalecają również płukanie ust wodą natychmiast po spożyciu pokarmów lub napojów, które mogą brudzić zęby, takich jak kawa, wino lub cola. Regularne wizyty u higienistki stomatologicznej co sześć miesięcy w celu profesjonalnego czyszczenia pomoże również w usunięciu przebarwień na zewnętrznej części szkliwa.

 Jak mogę usunąć przebarwienia zębów

Możliwości usuwania przebarwień zębów różnią się w zależności od przyczyny. regularne mycie i czyszczenie zębów jest pierwszym krokiem. Zaleca się unikanie potraw i napojów powodujących przebarwianie. Ponadto przebarwienia zębów można usuwać również za pomocą produktów do wybielania dostępnych bez recepty. Produkty te zawierają słabą formułę wybielacza, którą nakłada się na szynę umieszczaną na zębach. Stosowanie past wybielających past do zębów może pomóc w usuwaniu lekkich plam, ale nie zmienia ogólnego koloru zębów. Aby uzyskać silniejsze efekty, zaleca się wizytę u dentysty, który w profesjonalny sposób zastosuje na zęby silny środek wybielający aktywowany światłem. Dzięki tej metodzie zęby stają się znacznie bielsze w ciągu 30-45 minut. Aby uzyskać efekt idealnie białych zębów, zaleca się stosowanie alternatywnych opcji. Licówki porcelanowe powodują całkowite zamaskowanie przebarwionych zębów. Są rozwiązaniem długoterminowym. Składają się z kilku warstw cienkich powłok porcelanowych przyklejonych do podstawowej struktury zęba. Licówki tworzone są w oparciu o indywidualne preferencje, aby zapewnić naturalny i oczekiwany efekt. Minimalna warstwa szkliwa jest usuwana, a cała procedura może wymagać kilku sesji. Licówki porcelanowe to najnowsza i najbardziej trwała technika ukrywania przebarwień.

Wybór profesjonalnego podejścia lub wzięcie sprawy we własne ręce zależy od pożądanych rezultatów, czasu i kosztów. Naturalne domowe środki zaradcze z niezliczoną ilością korzyści są łagodniejsze, tanie, ale na efekt trzeba poczekać dłużej.