Jeszcze do niedawna posadzki żywiczne stosowane były przede wszystkim w różnych gałęziach przemysłu (podłogi przemysłowe muszą spełniać wiele wymagających kryteriów). Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzało się w przemyśle mechanicznym, chemicznym oraz elektrycznym. Posadzki żywiczne mają wiele zalet. Ze względu na to, w ostatnim czasie stosowane są już nie tylko w przemyśle, ale również coraz częściej pojawiają się w gospodarstwach domowych.
Posadzki żywiczne – dlaczego warto?
W zdecydowanej większości przypadków, żywiczne posadzki wykonuje się przy zastosowaniu żywicy epoksydowej, poliuretanowej lub metakrylowej. Ze względu na specyficzne właściwości tych materiałów, posadzki wykonane przy ich wykorzystaniu doskonale nadają się do przemysłu chemicznego oraz mechanicznego. Posadzki epoksydowe charakteryzują się bardzo dużą odpornością na ścieranie. Odporne są także na destrukcyjne działanie wilgoci, powstawanie zarysowań czy uszkodzeń wskutek działania mechanicznych obciążeń. Żywiczne posadzki są również niemal całkowicie odporne na działanie środków chemicznych. Nawet rozlany olej w takim przypadku nie będzie stanowił poważniejszego zagrożenia ze względu na antypoślizgowe właściwości powłoki.
Ze względu na rosnącą popularność posadzek żywicznych, które stosowane są już nie tylko w szeroko rozumianym przemyśle (ale również i budynkach mieszkalnych czy obiektach użyteczności publicznej), producenci ulepszają swoją ofertę, starając się, aby produkowane przez nich podłogi posiadały coraz więcej cennych właściwości. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się wzbogacanie powierzchni posadzek dobrej jakości środkami antybakteryjnymi. Dzięki temu takie posadzki będą idealne w zastosowaniu w przemyśle spożywczym, gdzie higiena odgrywa niezwykle istotną rolę.
Posadzki żywiczne – gdzie sprawdzą się najlepiej?
Posadzki żywiczne, ze względu na swoje właściwości mają bardzo szerokie zastosowanie. Lista miejsc, w których można je zastosować. Choć w głównej mierze w dalszym ciągu posadzki żywiczne stosowane są głownie w obiektach przemysłowych (szczególnie w fabrykach, magazynach czy różnego rodzaju zakładach produkcyjnych), przemyśle mechanicznym oraz elektrycznym, to coraz częściej takie posadzki pojawiają się w obiektach użyteczności publicznej. W takich miejscach sprawdzają się idealnie – każdego dnia pojawia się w nich mnóstwo osób, a pomimo tak intensywnej codziennej eksploatacji posadzki wyglądają doskonale. Posadzki żywiczne coraz częściej stosowane są również na wszelkiego rodzaju parkingach. Pod względem estetycznym są niezwykle nowoczesne, a ponadto wysoce odporne na działanie różnego rodzaju czynników, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania w swoim gospodarstwie domowym – szczególnie w przedpokoju czy korytarzu. Producenci oferują bardzo szeroką gamę kolorystyczną takich posadzek, więc bez większych problemów każdy będzie w stanie dopasować ją do charakteru poszczególnych pomieszczeń.