Łączenie studiów z pracą to bardzo popularny trend. Niektórzy studenci decydują się na to z konieczności, aby utrzymać się na studiach w innym mieście. Jeszcze inni decydują się na pracę podczas studiów, aby podreperować swój budżet lub zdobyć cenne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. Niezależnie od powodów, rozpoczęcie pracy na studiach to dobry krok, dzięki któremu jeszcze szybciej można zbudować swoją karierę zawodową. Jakich prac studenci podejmują się najczęściej?
Praca za barem
W czołówce najpopularniejszych zajęć dla studentów jest praca za barem. Na pewno nie jest to żadne zaskoczenie, ponieważ w ośrodkach studenckich istnieje wiele klubów, dyskotek, barów i pubów, w których można znaleźć takie zatrudnienie. Dodatkowym atutem takiej pracy jest to, że ma dość elastyczny grafik, który nie koliduje z zajęciami na studiach. W przypadku studiowania w trybie dziennym można postawić na pracę w weekendy lub w godzinach wieczornych. Jeszcze łatwiej będzie pogodzić studia niestacjonarne z pracą barmana, ponieważ spokojnie można pracować przez cały tydzień roboczy.
Jak zostać barmanem?
Studenci mogą zastanawiać się nad tym, jak zostać barmanem? Większość z nich rozpoczyna pracę bez odpowiedniego szkolenia, ponieważ nie jest wymagane. Obecnie jednak warto postawić na profesjonalny kurs barmański, dzięki czemu notowania kandydata znacznie wzrastają. Po ukończeniu kursu łatwiej o pracę w bardziej prestiżowych lokalach oraz posiada się zdecydowanie lepszą pozycję negocjacyjną w zakresie stawki godzinowej lub umowy o pracę. W niektórych lokalach posiadanie certyfikatu ukończenia kursu jest warunkiem obowiązkowym, jeżeli ktoś chce wziąć udział w procesie rekrutacyjnym.
Kelner – popularny wybór studentów
Kolejnym popularnym wśród studentów wyborem jest zawód kelnera. Od lat branża gastronomiczna króluje wśród pierwszych wyborów studentów, którzy szukają dodatkowej pracy w okresie edukacji. Atutem zawodu kelnera jest to, że osoba taka potrzebna jest w każdym lokalu gastronomicznym. Po wpisaniu hasła „praca kelner” w dowolnym mieście studenckim można znaleźć dziesiątki lub setki ciekawych ogłoszeń. Studenci bez trudu są w stanie dogadać się z pracodawcami w zakresie elastycznego grafiku, dzięki czemu pracę kelnera swobodnie można łączyć z obowiązkami studenta.
Czy warto ukończyć kurs kelnerski?
Prestiżowe lokale gastronomiczne wymagają odpowiedniego przygotowania, zanim ktoś rozpocznie w nich pracę jako kelner. Kurs kelnerski to dobry wybór nie tylko dla osób, które z gastronomią wiążą swoją przyszłość. Ukończenie go pozwala nabyć niezbędne umiejętności i wiedzę, dzięki której obowiązki kelnera wykonywane są z należytą starannością. Posiadanie odpowiedniego certyfikatu pomaga w zdobyciu dobrego zatrudnienia i może być ważną kartą przetargową w momencie negocjacji warunków pracy lub ewentualnej podwyżki. Takie kursy znajdziesz w ofercie renomowanych szkół.
Studenci szukają zatrudnienia również w takich miejscach jak: call center, sklepy spożywcze, sklepy branżowe, firmy usługowe. Szybkie wejście na rynek pracy pozwala na zdobycie cennych kontaktów oraz skuteczną budowę swojej pozycji zawodowej w przyszłości. Takie doświadczenie zawsze jest w cenie.