Wiosenne czyszczenie i konserwacja elewacji – jaki preparat wybrać?

Stan elewacji wiele mówi o właścicielu posesji. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju wizytówka, a przecież każdy chce być oceniany jak najlepiej. 

Warunki atmosferyczne szczególnie w okresie jesiennym i zimowym dają się we znaki, skutkiem tego potrzebne będzie czyszczenie elewacji przy pomocy specjalnych preparatów.
O czym należy pamiętać przy ich wyborze? Czego konkretnie użyć, aby przywrócić elewacji jej dawny wygląd?

Dlaczego stałe utrzymanie w czystości elewacji jest ważne?

W przypadku odbarwienia czy uszkodzenia elewacji zmiany mogą być nieodwracalne, same środki czystości mogą nie przynieść zadowalającego efektu. Skutkiem tego może być konieczność remontu, co powoduje jeszcze większe koszty.

Systematyczne dbanie o higienę z wykorzystaniem odpowiedniej chemii do elewacji z pewnością będzie dużo prostsze i tańsze niż doprowadzenie zaniedbanej powłoki do oczekiwanego efektu wizualnego. Czynność, jaką jest czyszczenie czy konserwacja elewacji, jest stosunkowo łatwa do zrealizowania, co oznacza, że nie trzeba zatrudniać do tego profesjonalnej firmy.

Jak uchronić elewację przed wandalami?

Wpływ pogody to jednak niejedyna z bolączek, z którymi muszą mierzyć się właściciele nieruchomości. Kiedyś można było akty wandalizmu zaobserwować na wielu budynkach, jednak dzisiejsze czasy przynoszą rozwiązania w postaci zabezpieczenia przed graffiti.

Wystarczy użycie specjalnego preparatu antygraffiti powodującego wytworzenie powłoki, która zmniejsza przyczepność farb. Uchroni to nie tylko przed malowidłami, ale również w przypadku próby oblepieniem elewacji budynku innymi substancjami.

Grafficiarze, wiedząc, że ich kompozycja będzie mijała się z ich wizją przez to zabezpieczenie, zwyczajnie odpuszczą i zapewne zaczną poszukiwania niezabezpieczonych przestrzeni.

Środki do utrzymania czystości elewacji

Jakimi rodzajami produktów warto się zainteresować? Czy wystarczy jeden? Czy też potrzebne będzie ich kilka? 

Oprócz czyszczenia warto również wyposażyć się w środki konserwujące, które ułatwią w późniejszym okresie utrzymanie czystości. Głównymi środkami do mycia elewacji, którymi warto się zainteresować, będą:

  • preparaty odtłuszczające
  • preparaty do usuwania mchów
  • preparaty do mycia i odtłuszczania kostki brukowej
  • środki antygraffiti
  • środki do usuwania graffiti

Do samego czyszczenia najlepiej sprawują się środki, które oprócz neutralizowania brudu pozbywają się również grzybów czy glonów.

Świetną maszyną ułatwiającą utrzymanie higieny elewacji będzie myjka ciśnieniowa. Przy jej wyborze warto uwzględniać warianty, których ciśnienie wynosi do 120 barów.
Będzie to wystarczające do usunięcia zabrudzeń, a jednocześnie nie wywoła żadnych uszkodzeń.

Czyszczenie elewacji – podsumowanie

Dobór chemii do elewacji będzie dosyć indywidualny, w zależności czy właściciel budynku musi borykać się z warunkami atmosferycznymi czy wandalami, rynek oferuje wiele produktów różnego rodzaju na neutralizację problemów w postaci malowideł grafficiarzy, czy też brudu, grzybów oraz glonów. Warto pamiętać, że następstwem czyszczenia powinno być użycie środków służących do konserwacji.