Wyprawka do szpitala dla mamy i niemowlaka – co ze sobą zabrać?

Poród to dla każdej kobiety wyjątkowe przeżycie. Aby przebiegał planowo i bez niespodzianek warto się do niego odpowiednio przygotować. Lista rzeczy, które młoda mama powinna mieć ze sobą w szpitalu jest dosyć długa, dlatego też dobrze jest zacząć kompletować wyprawkę dla mamy i dziecka nawet trzy tygodnie przed planowanym porodem. Co powinno się w niej znaleźć? O tym poniżej.

Co powinna zawierać wyprawka dla mamy

Przede wszystkim nie wolno zapominać o dokumentach, których wymaga szpital, aby w ogóle przyjąć ciężarną na porodówkę. Chodzi tu głównie o kartę ciąży oraz dowód osobisty. Warto wziąć ze sobą także ostatnie wyniki badań, aby lekarz mógł się z nimi zapoznać. Jeśli chodzi o odzież, to konieczne będą koszule nocne z bawełny. Najlepiej gdyby były odpinane z przodu, aby ułatwić karmienie piersią. Niezbędne będzie zabranie ze sobą biustonoszy do karmienia. Dobrze jest zabrać kilka sztuk, na wypadek dużego ulewania pokarmu. Podczas karmienia niezastąpiona okaże się specjalna poduszeczka.
Nie wolno też zapominać o majtkach. Aby nie zniszczyć swojej bielizny, w aptece można zakupić specjalne, jednorazowe majtki porodowe. Młoda mama po porodzie musi przede wszystkim dbać o higienę, dlatego powinna posiadać ze sobą szlafrok kąpielowy oraz wygodne klapki, najlepiej plastykowe, w których będzie można swobodnie wejść pod prysznic.

W związku z tym, że pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj kilka dni, młoda mama w swej wyprawce musi znaleźć miejsce na kosmetyki. Przede wszystkim powinna zaopatrzyć się w jednorazowe podkłady na łóżko oraz duże podpaski, które będą charakteryzować się odpowiednią chłonnością. Żeby uchronić biustonosz przed zabrudzeniem, dobrze jest posiadać ze sobą wkładki laktacyjne, które wchłoną nadmiar pokarmu wypływającego z piersi. Nie należy zapominać także o kosmetykach do codziennej higieny, takich jak: żel pod prysznic, szampon, szczoteczka i pasta do zębów oraz dezodorant. Jeśli chodzi o ręczniki to warto wziąć ze sobą dwa, jeden mniejszy i drugi kąpielowy. Panie posiadające długie włosy powinny także pomyśleć o spinkach i gumkach do włosów.

Co powinna zawierać wyprawka dla niemowlaka

Nowonarodzone dziecko ma początkowo tylko dwie potrzeby, tzn. pragnie spać i jeść. Jeśli chodzi o jedzenie to dziecko karmione jest piersią, a jeśli matka nie ma pokarmu, mlekiem modyfikowanym dostarczanym przez szpital. Nie ma więc potrzeby zabierania ze sobą butelki i kupowania mleka. Aby maluchowi było wygodnie i ciepło, warto zaopatrzyć się w kocyk lub śpiworek. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą kilku pajacyków, czyli ubranek z rękawkami i nogawkami. W związku z tym, że dziecko po narodzinach jest szczepione i ma badaną krew, warto posiadać ze sobą również kilka par body i koszulek. Należy jednak pamiętać, aby po ich założeniu rączki i nóżki zakrywać rękawiczkami i skarpetkami. Zwłaszcza stosowanie rękawiczek jest istotne, ponieważ chronią one malca przez samoistnym podrapaniem. Główkę powinno się okrywać miękką czapeczką.

Delikatna skóra noworodka wymaga specjalnej troski i pielęgnacji. Dlatego też w wyprawce do szpitala nie może zabraknąć odpowiednich kosmetyków. Warto wziąć ze sobą zapas pieluch jednorazowych. Przydatne mogą być także pieluchy tetrowe, które dobrze chłoną mleko rozlane podczas ulewania. Do higieny pupy oraz okolic intymnych najlepiej nadają się chusteczki nawilżane, a także krem zapobiegający odparzeniom. Ciało malca dobrze jest także nawilżać specjalnymi balsamami lub oliwkami. Nie można także zapominać o ręczniku. Najlepiej gdyby posiadał specjalny kapturek zakładany na główkę dziecka i chroniący ją przed zawianiem lub wychłodzeniem.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że powyższa wyprawka ma charakter uniwersalny i obejmuje wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, jakie młoda mama powinna mieć dla siebie i dziecka podczas pobytu w szpitalu. Zdarza się, że niektóre szpitale zapewniają mniej lub więcej rzeczy. W związku z tym jednak, że poród nie zawsze przebiega zgodnie z planem, warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Pozwoli to ograniczyć stres, którego przed porodem i tak nie brakuje.

Źródło: Sklep z zabawkami – Zabawkaiwyprawka.pl