Pompa insulinowa a poprawa jakości życia cukrzyka

Nic nie jest w stanie zastąpić człowiekowi zdrowej trzustki. Jednakże dla osób, które chorują na cukrzycę typu 1, pompa insulinowa to bezcenny wynalazek, który w pewnym stopniu rekompensuje nieprawidłową pracę trzustki i związane z tym problemy w życiu codziennym. Pompa insulinowa to małe urządzenie, rozmiarami podobne do telefonu komórkowego, które możemy przyczepić do paska czy też schować do kieszeni spodni. Z badań wynika, że chorzy na cukrzycę typu 1, którzy na co dzień korzystają z pompy insulinowej, przyznają, że poprawie uległa jakość życia oraz poziom satysfakcji z leczenia.

Na czym polega zadanie pompy insulinowej?

Pompa insulinowa imituje pracę trzustki. Kiedy ten narząd pracuje prawidłowo, tzw. wyspy trzustkowe produkują insulinę, czyli anaboliczny hormon peptydowy, odpowiada za metabolizm węglowodanów. Kiedy jednak komórki beta wysp trzustkowych są niewydolne, podwyższeniu ulega poziom cukru we krwi. Utrzymujący się długotrwale jego wysoki poziom stopniowo niszczy naczynia krwionośne, nerki, wzrok, serce. Dlatego po wykryciu cukrzycy typu 1 należy podawać pacjentowi insulinę. Umożliwia to pompa insulinowa. Jej główny element – „serce” pompy to elektronicznie sterowany silniczek, który odpowiada za wstrzyknięcie ściśle określonej dawki hormonu. Insulina jest pompowana przez zestaw infuzyjny. Wkłucie pozostaje w jednym miejscu na ciele przez ok. 3 – 5 dni, po czym należy je zmienić. Życie z pompą insulinową ma więc taki plus, że nieprzyjemnych ukłuć jest znacznie mniej niż w przypadku standardowych zastrzyków, których jest kilka na dobę. Pompa w czasie doby wykonuje nawet 480 mikrowstrzyknięć!

Pompa insulinowa w codziennym życiu

Szacuje się, że z pomp insulinowych korzysta ponad 250 tysięcy ludzi na świecie. Zaletą jest jej poręczność. Wielkość telefony komórkowego i niska waga (ok. 100 g) wpływa na komfort użytkowania. Zasilana jest wymiennymi bateriami. Wszelkie nieprawidłowości czy zakłócenia pracy oraz zbliżające się rozładowanie baterii są alarmowane sygnałami dźwiękowymi, dzięki czemu unikamy ryzyka związanego z nieoczekiwanymi awariami. Pompa insulinowa jest także wodoszczelna i odporna na działanie zewnętrznych pól magnetycznych. Na wyświetlaczu dostępne są niezbędne dla pacjenta informacje dotyczące pracy pompy.

W praktyce, obecnie pompa insulinowa to najbardziej precyzyjny i naśladujący pracę zdrowego narządu, system umożliwiający codzienne funkcjonowanie osobom cierpiącym na cukrzycę typu 1. O darmową pompę insulinową może starać się diabetyk, który nie ukończył 26 lat. To urządzenie można zakupić „na własną rękę”, a jej koszt to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Korzystanie z pompy insulinowej szczególnie zaleca się osobom, których cukrzyca typu 1 ma niespecyficzny, chwiejny przebieg, kiedy notuje się wysokie glikemie w godzinach porannych (tzw. efekt brzasku). To także bardzo dobre rozwiązanie dla osób aktywnych, które uprawiają sport oraz dla tych, którzy pracują w nienormowanym czasie. Fachowego i sprawnego korzystania z pompy insulinowej trzeba się nauczyć, stopniowo doskonaląc swoje umiejętności obsługi tego urządzenia. Warto jednak podjąć ten wysiłek, ponieważ zdyscyplinowany pacjent, który umiejętnie korzysta z tego urządzenia, może się nim cieszyć większym komfortem życia i mniejszym poczuciem braku zdrowia trzustki.

Materiał partnera: diabetyk24.pl – Sklep dla diabetyków
Tags: