Ogrodzenie palisadowe z podmurówką – charakterystyka i zasady montażu

Ogrodzenia palisadowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Są bowiem bardzo proste w montażu i trwałe, a na dodatek pasują zarówno do nowoczesnej architektury, jak i zabudowań utrzymanych w stylu klasycznym. Bogaty wybór przęseł wykonanych z różnych materiałów sprawia, że jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów ogrodzenia. Jakie są zatem kluczowe zalety i podstawowe parametry tego rozwiązania?

Czym jest płot palisadowy?

Ogrodzenie palisadowe to w uproszczeniu gotowe przęsła, które można szybko i wygodnie połączyć w jedną całość. Na rynku dostępne są moduły różniące się materiałem wykonania, wzorem, kolorem czy przeziernością, dlatego są bardzo uniwersalne i pasują do każdej zabudowy. Natomiast ogrodzenie palisadowe z podmurówką to rozwiązanie, które w sposób trwały powiązane jest z gruntem, dlatego jest bardzo trwałe i solidne.

Ogrodzenia palisadowe – bogactwo wzorów i materiałów

Producenci oferują wiele gotowych modeli ogrodzeń palisadowych. Nowoczesne ogrodzenia palisadowe mogą być również produkowane na indywidualne zamówienie. Oryginalna, asymetryczna brama palisadowa z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom odważnych rozwiązań. Tradycjonaliści mają możliwość wyboru spośród wielu modeli złożonych z prostych, pionowych palisad, będących odpowiednikiem dawnych, drewnianych płotów. Modne są również ogrodzenia palisadowe z poziomym ułożeniem poszczególnych elementów. Proste przęsła i delikatnie zakończone łuki to przykład klasycznej elegancji, która pasuje do każdego typu zabudowy. Oprócz designu warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane ogrodzenie palisadowe. Najpopularniejsze na rynku modele wytwarzane są ze stalowych profili o wysokiej jakości. Zdecydowanie rzadziej spotykanym materiałem jest nieco trwalsza kuta stal szlachetna dedykowana najbardziej wymagającym klientom. Do modernistycznej architektury będzie pasować z kolei nowoczesne ogrodzenie palisadowe wykonane z aluminium. Wśród gotowych rozwiązań można spotkać również płoty żaluzjowe z drewna lub sklejki.

Ogrodzenie palisadowe z podmurówką – montaż

Montaż ogrodzenia obejmuje cztery etapy. Pierwszy z nich to wyrównanie terenu. Miejsce, na którym ma stanąć podmurówka, musi być ponadto czyste, suche oraz pozbawione roślinności, gruzu, piasku czy kamieni. W przypadku silnie pofałdowanego terenu warto skorzystać z usług geodety. Ma to bowiem wpływ na estetykę ogrodzenia oraz płynne otwieranie się bramy palisadowej. Warto pamiętać, aby ogrodzenie było zamontowane powyżej poziomu drogi. Pozwoli to bowiem uniknąć zalewania działki podczas opadów. Kolejnym etapem prac jest zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów ogrodzenia. W pierwszej kolejności należy rozplanować elementy stałe konstrukcji, czyli wsporniki początkowe i narożne. Jeśli front ogrodzenia również ma być wykonany z paneli, brama palisadowa powinna zostać zainstalowana już na tym etapie. Następnie wykonuje się pomiary pomiędzy ustawionymi słupkami, a otrzymane długości dzieli się przez długość przęsła. Oczywiście może zaistnień konieczność skrócenia któregoś przęsła. W tym celu najlepiej użyć specjalnych nożyc. Nie zaleca się natomiast zastosowania szlifierki, która może uszkadzać antykorozyjną warstwę ocynku. Kolejny etap prac obejmuje wykopanie dołków, umieszczenie w nich wsporników i przymocowanie słupków za pomocą kotew do betonowego cokołu. Słupki zawsze poziomuje się do górnej krawędzi ogrodzenia. Końcowym etapem prac jest przytwierdzenie paneli do słupków.

Ogrodzenie palisadowe to uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie, które charakteryzuje się łatwością montażu i dużą trwałością. Podstawową zaletą jest też możliwość wykonania elementów o nietypowych wymiarach i wzorach, w zależności od kształtu posesji i charakteru znajdujących się na niej zabudowań.

źródło: grupaogrodzeniowa.pl – montaż bram i ogrodzeń