Niedobór żelaza to poważny, choć nierzadko bagatelizowany problem. Aby zapobiec anemii, która może być jego skutkiem, dobrze byłoby pomyśleć o ewentualnej suplementacji. Zanim jednak zakupi się jakiś konkretny preparat, warto dowiedzieć się, w jakiej postaci żelazo przyswaja się najlepiej.
Tabletki, a może płyny?
Suplementy na niedobory żelaza mogą mieć naprawdę różną formę. Najczęściej dostępne są preparaty w formie płynów oraz tabletek czy kapsułek. Wybierając konkretny środek, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje własne preferencje. Jeżeli ma się problem z połykaniem dużych kapsułek czy tabletek, zawsze można wybrać te mniejsze. Jeśli jednak nie można w żaden sposób przemóc się do połknięcia jakiejkolwiek tabletki, śmiało można sięgnąć po suplement w formie płynnej. Tego typu środki są wygodne w użyciu i nadają się nawet dla małych dzieci. Alternatywą dla nich są suplementy w proszku, które to wymagają dodatku wody lub soku. Bez względu na wybór formy preparatu z żelazem, należy mieć na uwadze stosowanie go wedle wskazówek producenta. Tych należy poszukiwać na opakowaniu konkretnego środka bądź też w ulotce dołączonej do niego. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Aby ocenić skuteczność suplementacji, po pewnym czasie dobrze byłoby oznaczyć poziom żelaza i ferrytyny w swoim organizmie. Można zrobić to dzięki wykonaniu stosownych badań laboratoryjnych.
Jaki skład powinien posiadać suplement na niedobór żelaza?
Suplementy dedykowane osobom borykającym się z niedoborami żelaza mogą mieć różny skład. Zazwyczaj jednak polecane są te zawierające żelazo w postaci chelatu. Charakteryzuje się ono bowiem dobra przyswajalnością, dzięki czemu stosunkowo szybko można ujrzeć pożądane rezultaty. Warto także mieć świadomość tego, że niedobory pewnych witamin oraz składników mineralnych mogą w znaczącym stopniu utrudniać wchłanianie żelaza. Z tego też względu, do rozważenia jest zakup suplementów, które oprócz żelaza zawierają w swoim składzie witaminę C, K czy witaminy z grupy B. W niektórych przypadkach zasadne może okazać się łączenie chelatu żelaza z kwasem foliowym. Każdy, kto zdecyduje się przyjmować preparaty wspomagające walkę z niedoborami musi jednak mieć na uwadze to, E żaden, nawet najlepszy suplement nie zastąpi zdrowej i odpowiednio zrównoważonej diety.
Suplementy wskazane w walce ze zbyt niskim poziomem żelaza mogą mieć różną formę, choć najpopularniejsze są chyba tabletki. Zdecydowanie ważniejszy od formy preparatu jest jednak jego skład. Warto sięgnąć przede wszystkim po żelazo w postaci chelatu. Doskonale, jeżeli suplement będzie wzbogacony także o dodatek jakichś witamin zwiększających wchłanianie żelaza.