Jak poradzić sobie z niską nieśnością u kur?

Kury nioski charakteryzują się drobną budową oraz szybkim dojrzewaniem płciowym. Dzięki odpowiedniemu doborowi ptaków i czynnikom genetycznym, przerwy w nieśności tego rodzaju drobiu są krótkie, a ich potencjał do składania jaj – wyjątkowo duży. Czasem jednak, jeśli nie zapewnimy kurom odpowiednich warunków bytowania, nieśność może być niska. Jakie są tego przyczyny? Jak poradzić sobie z tym problemem?

Nieprawidłowe żywienie kur niosek – najczęstsza przyczyna niskiej nieśności

Prym wśród przyczyn niskiej nieśności wiedzie nieprawidłowe żywienie kur niosek. Dieta musi być dostosowana do pory roku, a pasza – dobrze zbilansowana. Powinna być kaloryczna, lecz nie przewyższająca zapotrzebowania drobiu na składniki odżywcze, bo to może być przyczyną chorób metabolicznych. Warto też zwrócić uwagę na zawartość wapna w pokarmie. Niedobór tego składnika jest bardzo szkodliwa – osłabia kości i pogorsza jakość skorupek jaj.

Jak karmić kury nioski?

Bardzo ważną kwestią jest stosowanie jakościowych pasz, pochodzących od sprawdzonych producentów. Poprawne żywienie drobiu musi iść w parze z podawaniem odpowiednich ilości wody. To bardzo istotna kwestia, bo niedobór wody odbija się negatywnie na nieśności ptaków. Kura pozbawiona wody przez jedną dobę może przestać składać jaja na aż dwa tygodnie.

W momencie zauważenia niskiej nieśności kur, warto zastanowić się nad zmianą sposobu żywienia drobiu. Być może lepiej samemu produkować paszę? Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie to, że sami możemy zadbać o jakość. Nie można jednak podejść do tematu lekko. Aby samemu wytwarzać paszę, należy najpierw obeznać się w temacie, dowiedzieć, jakie suplementy należy stosować oraz jak uzupełniać występujące u kur niosek niedobory.

Inne czynniki wywołujące niską nieśność, czyli złe warunki bytowania i choroby

Niepoprawne żywienie kur niosek to nie jedyny czynnik mogący być przyczyną niskiej nieśności kur. Na tych zwierzętach równie negatywnie mogą się odbić złe warunki bytowania. Hodowca powinien zapewnić kurom odpowiedni mikroklimat, co przełoży się bezpośrednio na zwiększenie nieśności. Temperatura w otoczeniu kur powinna wynosić około 20 stopni. Nie można też zapomnieć o naświetlaniu chowu przez co najmniej 15 godzin dziennie. Mniejsza ilość światła zaburza funkcjonowanie ptaków oraz ich zwyczaje żywieniowe. Oczywistą sprawą jest też zapewnienie wystarczającego przepływu powietrza oraz stałej opieki weterynaryjnej. Chore osobniki powinny być leczone przez wykwalifikowanych specjalistów. W przeciwnym wypadku, choroby mogą się rozprzestrzenić.

Jak widać, nieśność kur zależy od wielu czynników. Wśród najczęstszych błędów popełnianych przez hodowców można wymienić nieprawidłową dietę kur niosek, brak wystarczającej dbałości o warunki ich bytowania oraz choroby.