Problemy obcojęzycznego dziecka z adaptacją w Polsce – jak je rozwiązać

Wielu z nas uważa, że dziecko bardzo szybko jest w stanie zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Chłonie bowiem ekspresowo nowe informacje, jest otwarte na świat i szybko zapoznaje się ze swoimi rówieśnikami. Prawda jednak zazwyczaj jest inna. Szczególnie, jeśli mówimy nie o przeprowadzce z dzieckiem do innego miasta, ale do innego państwa. Wówczas problemy narastają i dziecko musi zmierzyć się nie tylko z nowym otoczeniem, ale często z zupełnie nieznanym sobie językiem.

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowym miejscu?

Każdy rodzic pragnie oczywiście w jakiś sposób rozwiązać ten problem. Zazwyczaj wówczas podejmuje się szerzej zakrojone działania i to jeszcze przed przeprowadzką. Wszystko po to, by dziecko już od samego początku mogło poczuć się naprawdę dobrze w nowym miejscu. Co zatem można zrobić, by pomóc swojemu dziecku? Przede wszystkim warto zapisać je do międzynarodowego przedszkola.

W jaki sposób działają przedszkola międzynarodowe?

W takim przedszkolu dziecko ma naprawdę ogromne szanse na rozwój. Przedszkola są zazwyczaj dwujęzyczne. Dzieci uczą się tam zazwyczaj angielskiego i polskiego. Jednak w Polsce funkcjonują także przedszkola, w których nauczyciele posługują się również innymi językami. Wówczas dziecko może cały czas podtrzymywać swoje umiejętności językowe, które zdobyło już w innym państwie, szlifując chociażby angielski. Jednocześnie jednak ma szanse na nauczenie się języka polskiego, co pozwala na dużo szybsze zaaklimatyzowanie się w obcym państwie. Dla dziecka to bardzo ważne, by miało ono także kontakt z rówieśnikami. W takim miejscu może natomiast poznać dzieci, które być może także wraz z rodzicami przeprowadziły się z dalekiego zakątka. Wówczas poczucie bezpieczeństwa takiego dziecka wzrasta, ponieważ nie czuje się ono osamotnione w danej sytuacji.

Jak można znaleźć dobre przedszkole?

Oczywiście tego typu przedszkola otwierane są przede wszystkim w dużych miastach, ponieważ to właśnie tam najczęściej przeprowadzają się osoby z innych państw. Tego typu placówek warto szukać poprzez internet. Warto przede wszystkim od razu dowiedzieć się wielu podstawowych informacji, które na samym początku są niezwykle ważne. Kolejnym plusem jest to, że można również poczytać wiele opinii zamieszczonych na stronach internetowych. Tam wielu rodziców mających styczność z placówkami wyraża swoje zdanie na temat konkretnych przedszkoli. To daje bardziej realny u rzeczywisty obraz tego, jak dane przedszkole funkcjonuje na co dzień.

Bez wątpienia dziecki bardzo trudno jest przyzwyczaić się początkowo do nowego miejsca, do nowej kultury i przede wszystkim do nowego języka. Dlatego to w rękach rodziców leży, by coś zmienić pod tym względem. Skorzystanie z opcji takiego przedszkola międzynarodowego jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Przede wszystkim dzięki temu dziecko zna minimum dwa języki (szlifuje język ojczysty i poznaje nowy), a umiejętności językowe są bardzo ważne w dzisiejszym świecie. Dodatkowo skorzystanie z usług takiego przedszkola na pewno bardzo pomaga dziecku odnaleźć się w zupełnie nowym kraju.

źródło: thamesbritishschool.pl – international kindergarten Warsaw