Dla jakiego dziecka najlepsze będą zabawki interaktywne?

Zabawki interaktywne od kilku lat cieszą się dużą popularnością zarówno wśród rodziców, pedagogów, jak i specjalistów od rozwoju dziecka.

Dla kogo przeznaczone są niniejsze zabawki i jak dobrać ich odpowiedni model do wieku dziecka? W poniższym artykule poznasz odpowiedzi na te i inne pytania. Przedstawimy Ci również kilka propozycji zabawek i akcesoriów, które z pewnością zaciekawią każdego malucha.

Zabawki interaktywne – czyli jakie?

Zabawki interaktywne stworzone zostały z myślą o wspomaganiu rozwoju logicznego myślenia i kreatywności dziecka już od najwcześniejszych etapów jego życia. Dzięki niniejszej formie zabawy nasze dziecko jest w stanie poszerzać swoje umiejętności, ucząc się rozpoznawać dźwięki, poznając nazwy zwierząt i kolorów. To nauka otaczającego świata podana w atrakcyjnej dla dziecka formie. Dzięki temu nasz maluch coraz chętniej będzie odpowiadał na bodźce napływające z zewnątrz i z wielkim zaciekawieniem będzie starał się odkrywać kolejne zagadki otaczającego środowiska.

Dla jakiego dziecka przeznaczone są zabawki interaktywne?

Zabawki interaktywne to wspaniała forma rozrywki przeznaczona zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki nim nawet największe urwisy są w stanie skupić swoją uwagę i rozwijać poszczególne umiejętności, przyczyniające się do zwiększenia poziomu ogólnej inteligencji dziecka w przyszłości. Podczas wyboru niniejszej zabawki bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednie dobranie modelu do wieku rozwojowego dziecka.

Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji zabawek interaktywnych przeznaczonych dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.

Zabawki interaktywne dla dziecka do 6 miesiąca życia

Pierwsze miesiące życia dziecka opierają się na poznawaniu otaczającego ich świata za pomocą zmysłów. Maluch przed ukończeniem 6 miesięcy nie jest jeszcze w stanie skupić wzroku na jednym obiekcie. Dlatego też, najlepszym wyborem dla takiego dziecka będą zabawki interaktywne zawierające wyraziste i miłe dla oka kolory, wzbogacone o przyjemne dźwięki. Ponieważ, w tym wieku maluchy najczęściej swój czas spędzają w łóżeczku lub wózku. Dlatego warto wybierać dla nich zabawki interaktywne, które z łatwością możemy zamocować w odpowiednim miejscu. W tym szczególnym dla rozwoju dziecka czasie warto również wybierać kolorowe i bezpieczne grzechotki oraz zabawki, które z powodzeniem wpłyną na rozwój zdolności manipulacji przedmiotami.

Zabawki interaktywne dla dziecka do 12 miesiąca życia

Dziecko, które ukończyło już 6 miesięcy życia zaczyna siadać i samodzielnie się poruszać. Dlatego też, idealną formę zabawek dla malucha stanowić będą wszelkiego rodzaju stoliczki interaktywne, miękkie książeczki oraz kolorowe zabawki z przyciskami wydającymi przyjazne dla dziecka dźwięki. W tym wieku warto również wybierać dla dzieci pierwsze klocki i sortowniki, które pomogą mu kształtować i rozwijać umiejętności logicznego myślenia.

Zabawki interaktywne dla dziecka do 3 roku życia  

Po ukończeniu 1 roku życia dzieci uwielbiają się ruszać. Dlatego też, warto wybierać dla nich zabawki kształtujące rozwój precyzyjnych umiejętności manualnych. Wybierajmy zabawki interaktywne wymagające od dziecka nauczenia się pewnych sekwencji ruchów i wykrywania związków przyczynowo-skutkowych. Zachęcajmy maluszka do poznawania świata poprzez ciekawe gry i układanki oraz kolorowe książki.

Zabawki interaktywne i edukacyjne to doskonały wybór  zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, dzięki nim są one bowiem w stanie zdobywać i doskonalić umiejętności niezbędne na dalszych etapach rozwoju.

Inspiracja: Sklep z zabawkami – Manito.pl