Jak nie korzystać ze smartfona, czyli czego unikać w codziennej eksploatacji?

Trudno wyobrazić sobie współczesne życie bez smartfonów. Dzięki nim możemy nie tylko rozmawiać ze znajomymi znajdującymi się na drugim końcu świata, ale także dobrze się bawić oglądając filmy czy wypełniać pracownicze obowiązki. Gadżety te ze względu na wysoką intensywność użytkowania są narażone na liczne uszkodzenia. Co zatem zrobić, aby poprawić żywotność telefonu i cieszyć się nim jak najdłużej? Oto kilka prostych nawyków, które zapewnią naszemu urządzeniu dłuższe życie.

Zabezpieczenie telefonu

Podstawową sprawą, która powinna być niemal obowiązkiem po zakupie smartfona, jest dopasowanie odpowiedniego etui oraz szkła hartowanego. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór pokrowców na urządzenia elektroniczne. Czasami wystarcza tylko elastyczna nakładka na tył, która uchroni urządzenia przed zarysowaniem czy pęknięciem zewnętrznej części obudowy. Produkty tego typu występują w przeróżnych wzorach i kolorach. Możemy też wybrać pokrowiec zamykany klapką, który dodatkowo ochroni także przednią część urządzenia, czyli ekran. Najczęściej są one wykonane ze skóropodobnych lub skórzanych materiałów. Oprócz futerału na elektronikę konieczne jest zastosowanie szkła hartowanego, które zapewni niemal 100% odporność telefonu na uszkodzenia mechaniczne. Szkło hartowane kosztować nas będzie kilkadziesiąt złotych, a naprawa wyświetlacza to w wielu przypadkach połowa wartości telefonu. Lepiej więc unikać sytuacji, w której konieczna będzie wymiana ekranu w telefonie i zaopatrzyć nasz smartfon w szkło hartowane i etui.

Zalanie sprzętu

Niejednokrotnie nasz telefon narażony jest na zalanie przez spożywane w jego pobliżu napoje. Czasami nasz telefon zmoknie podczas deszczu lub wpadnie do basenu. Sytuacje tego typu mogą niestety skutkować całkowitą niezdatnością telefonu do dalszego użytkowania. Czyszczenie telefonu po zalaniu w niektórych przypadkach może jednak przywrócić jego funkcjonalność. Paradoksalnie najlepiej, jeżeli nasz smartfon zostanie potraktowany czystą wodą. W przypadku kawy, soku czy gazowanego napoju korozja może postępować znacznie szybciej. Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać po zawilgoceniu sprzętu, jest jego wyłącznie. Rozłożenie telefonu na części to kolejny etap. Otworzenie obudowy, wyjęcie baterii, karty SIM i karty pamięci oraz osuszenie elementów szmatką z mikrofibry prawdopodobnie pozwoli zapobiec utracie plików. W dalszej kolejności telefon powinien wylądować w ciepłym, wentylowanym miejscu. Użycie suszarki tylko pogłębi problem, prowadząc do wniknięcia wilgoci w pozostałe podzespoły. Oczywiście konieczna będzie również wizyta w serwisie telefonów.

Uszkodzone gniazdo ładowania

Niezwykle częstym problemem eksploatacyjnym jest uszkodzenie gniazda ładowania. Zwykle dochodzi do niego wskutek niewłaściwego podłączania ładowarki (nieodpowiedni kąt wsuwania ładowarki powoduje poluzowanie układu). Powinniśmy też unikać stosowania nieoryginalnych zamienników oraz używania telefonu podczas ładowania, gdyż powykręcany, napięty kabel może doprowadzić do zwarcia podzespołów. W przypadku tego rodzaju awarii konieczna będzie wymiana lub naprawa gniazda ładowania.

Zakup szkła hartowanego i pokrowca, ochrona sprzętu przed szkodliwym działaniem płynów i wilgoci, a także prawidłowe podłączanie ładowarki to podstawowe sposoby na wydłużenie żywotności smartfona.