Jeszcze kilka lat temu nikt o takich roślinach nie słyszał. Teraz z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularne, a ich obecność w domu stanowi nietuzinkową ozdobę, która nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.
Czym są rośliny stabilizowane?
Rośliny stabilizowane to żywe kwiaty i sukulenty, z których usunięto krążące w nich soki roślinne i zastąpiono je roztworem na bazie gliceryny. Taki zabieg sprawia, że rośliny stają się długowieczne – nie starzeją się i nie więdną, a co za tym idzie, nie wymagają stałej pielęgnacji jak rośliny żywe. Będą zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które kochają kwiaty, ale nie mają do nich ręki. Okazy przeznaczone do stabilizacji najpierw moczone są w specjalnych pojemnikach, a następnie poddane procesowi suszenia. Tak otrzymane kwiaty są oryginalną dekoracją do domu i biura, która nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Walorem jest przede wszystkim to, że do stabilizacji wykorzystuje się dobrze wyselekcjonowane egzemplarze, które są w szczycie rozkwitu.
Mech stabilizowany – poczuj las w swoim domu
Do jego wytworzenia wykorzystywany jest prawdziwy mech, który dzięki procesowi stabilizacji zachowuje swój kolor i wygląd na długie lata. Dzięki konserwacji, nie wymaga on podlewanie, a jedynie czyszczenia wilgotną szmatką, żeby pozbyć się nadmiaru kurzu. Nie wykazuje właściwości uczulających, w związku z czym nie będzie zagrożeniem dla alergika. Kompozycja z mchu jest dość niesztampowym pomysłem na ożywienie wyglądu mieszkania lub biura. Skomponowane z niego obrazy nie tylko podnoszą walory wizualne pomieszczenia, ale działają również wygłuszająco, co poprawia akustykę wnętrza.
Zalety roślin stabilizowanych:
- doskonały wygląd
- nie wymagają pielęgnacji (podlewania, nawożenia, przycinania, leczenia)
- poprawiają akustykę pomieszczenia
- pochłaniają nadmiar wilgoci z powietrza
- nie przyciągają zarazków i szkodników.
Żywe ściany
Żywe ściany, zwane również ścianami wertykalnymi są nowoczesnym sposobem, na udekorowanie przestrzeni z wykorzystaniem różnych roślin. Są to potężnie rozbudowane konfiguracje roślinne, oparte na specjalnych stelażach, zapewniających im trwałość i stabilną podporę. Poza dekoracyjnym charakterem, mają niebanalny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu. Można je stworzyć również na zewnętrznej ścianie budynku. Dodatkowym elementem wpływającym na ich widoczność i ich właściwą prezentację, będzie dobrze dobrane oświetlenie w postaci np. lampek ledowych. Żeby wykonać taką dekorację we własnym mieszkaniu, konieczne będzie wybranie dużej, pustej ściany, która zniesie większe obciążenie. Poza tym wybraną ścianę należy zabezpieczyć przed zawilgoceniem, wykorzystując w tym celu np. przez montaż warstwy z PCV.
Zalety ścian wertykalnych:
- pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie
- naturalna zieleń działa wyciszająco i uspokajająco
- oczyszczają powietrze
- żywe ściany zewnętrzne zimą zapobiegają utracie ciepła, a latem chronią przed nagrzaniem
- ze względu na możliwość nagromadzenia dużej ilości roślin w jednym miejscu pozwalają na zaoszczędzenie miejsca.
Już dawno stwierdzono, że rośliny mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka, głównie dzięki funkcjom oczyszczającym powietrze. Ich obecność uspokaja i wycisza, a same w sobie stanowią piękną dekorację. Nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie kreatywnych rozwiązań i wprowadzenie roślin do wnętrza w czymś więcej niż zwykła, mało atrakcyjna doniczka. Rośliny stabilizowane i ściany wertykalne będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają punktu łączącego niebanalną sztukę i naturalną zieleń.