Czym różni się korona od mostu pełnoceramicznego?

Choroby uzębienia, próchnica, ubytki spowodowane urazami mechanicznymi, niewłaściwa higiena jamy ustnej, niewłaściwa dieta, upływ czasu – wszystkie te zjawiska prowadzą do jednego – trwałych zmian uzębienia i w konsekwencji ubytków w uzębieniu o różnym stopniu spustoszenia. Stomatologia na tym etapie rozwoju doskonale radzi sobie właściwie ze wszystkimi etapami ograniczania własnego uzębienia i z powodzeniem zastępuje je implantami, koronami, mostami – całą gamą uzupełnień protetycznych. 

Uzupełnienia protetyczne

Brak nawet jednego zęba nie pozostaje obojętny dla funkcjonowania układu zębowego. Powstała luka powoduje powolne przesuwanie się pozostałych  elementów, obracanie zębów, a czasem zanik kości. Pacjent zmienia zasady żucia, co z kolei prowadzi do nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych. Odtwarzaniem brakujących zębów zajmuje się protetyka poprzez zastosowanie m.in. koron i mostów wykonanych z różnego rodzaju surowców.

Korona – co to jest?

Koronę stosuje się w protetyce jako uzupełnienie pojedynczego zęba. Jej zadaniem jest odbudowa i jednoczesne wzmocnienie konstrukcji zęba. Stomatolog zawsze zaproponuje pacjentowi do wyboru różne technologie wykonania korony. Pierwsza z nich to korona porcelanowa na podbudowie metalowej, przy czym część metalowa pozostaje niewidoczna, to czapeczka pokryta porcelaną. Druga opcja, zawsze nieco droższa, to korona pełnoceramiczna, rozwiązanie bardziej estetyczne, ponieważ w całości wykonana jest z ceramiki czyli materiału przypominającego naturalne zęby.

Umocowanie korony wymaga zawsze znaczącego oszlifowania zęba, zmieni ono całkowicie kształt zęba, który zawsze już będzie musiał być przykryty koroną. Po oszlifowaniu stomatolog pobiera wycisk protetyczny i dobiera kolor dla przyszłej korony. Ponieważ wykonanie korony najczęściej odbywa się poza gabinetem i przychodną, na czas oczekiwania na koronę lekarz zakłada na zęba tymczasową koronę przyklejoną specjalnym klejem. Powinien on utrzymać ją na właściwym miejscu do momentu końcowego zabiegu.

Podczas kolejnej wizyty lekarz nakłada na ząb przygotowaną przez protetyków koronę i ostatecznie ją dopasowuje. Jeżeli spełnia ona wszystkie oczekiwania pacjenta i stomatologa ostatnią czynnością będzie jej zacementowanie na zębie.

W skrajnych przypadkach, gdy samo zacementowanie korony będzie niewystarczające, dodatkowo wprowadza się wkłady łączące nową koronę z korzeniem zęba. Utworzą one konstrukcję wzmacniającą i utrwalającą koronę.

Most pełnoceramiczny, co to jest?

Most pełnoceramiczny to połączone ze sobą korony. Można stosować go zarówno do wypełnienia ubytku jednego, jak i wielu zębów. Zadaniem mostu jest uzupełnienie luki uzębienia. Most “współpracuje” z zębami własnymi, które tworzą tzw. filary zębowe, na nie nakłada się porcelanowe korony. Ubytek pomiędzy zębami filarowymi uzupełnia się mostem przymocowanym do koron zębów filarowych. Most pełnoceramiczny to uzupełnienie protetyczne stałe, czyli takie, które mocuje się poprzez zacementowanie. Most jest optymalną alternatywą dla protez wyjmowanych, znacząco bowiem podnosi komfort życia.

Nie u każdego pacjenta można zastosować most pełnoceramiczny. Uzębienie pacjenta musi spełniać kilka warunków;

  • pacjent musi posiadać odpowiednią liczbę zębów własnych, które mogą zostać szlifowane i wykorzystane pod most
  • pacjent musi posiadać odpowiednie rozmieszczenie zębów własnych
  • pacjent musi posiadać dobre umocowanie zębów filarowych w zębodole, muszą one utrzymać most.

Materiał do wykonania mostu

Most pełnoceramiczny wykonany jest z tych samych materiałów jak pojedyncze korony protetyczne.

Inspirowane: Triodent.com.pl – stomatolog Warszawa