Energooszczędność systemów klimatyzacji – jakie urządzenia wybrać?

W dobie systematycznie rosnących cen energii, kwestia energooszczędności wykorzystywanych urządzeń staje się istotna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Jednocześnie rosną wymagania w zakresie komfortu pracy i wypoczynku. Jak pogodzić te dwie, wydawałoby się, sprzeczne ze sobą elementy? Wybór jest prosty – należy postawić na systemy klimatyzacyjne wysokiej jakości.

Budowa systemów klimatyzacyjnych

Zacznijmy od podstaw. Klimatyzacja klimatyzacji nie równa. Dotyczy to zarówno zastosowanych urządzeń, jak i budowy całych układów. Decydując się na klimatyzację w obiekcie o wielu pomieszczeniach warto rozważyć montaż systemu typu multi-split, czyli układu złożonego z jednego agregatu i kilku podpiętych do niego jednostek wewnętrznych.

Obsługa kilku pomieszczeń w zakresie zapewnienia komfortowych warunków klimatycznych wymaga zastosowania kilku klimatyzatorów – zazwyczaj po jednym w każdym pomieszczeniu. Systemy multi-split pozwalają do 1 agregatu podłączyć nawet do 5 klimatyzatorów wewnętrznych, co zapewnia obsługę mieszkania, domu, a nawet małego obiektu komercyjnego. Wykorzystanie wyłącznie jednej jednostki zewnętrznej przyczynia się do obniżenia kosztów związanych ze zużyciem prądu – układ złożony z 1 agregatu i 5 klimatyzatorów pochłania mniej energii niż zastosowanie 5 jednostek zewnętrznych do 5 klimatyzatorów wewnętrznych. Warto podkreślić, że zastosowanie tylko 1 jednostki zewnętrznej do obsługi kilku klimatyzatorów wewnętrznych nie przyczynia się do obniżenia efektywności działania klimatyzacji.

Sprężarka

Elementem, który ma największy wpływ na energooszczędność klimatyzatorów jest sprężarka. W ofercie różnych producentów znajdują się rozwiązania pozwalające na mniej lub bardziej efektywne obniżenie poziomu konsumpcji prądu. W przypadku klimatyzatorów Toshiba zastosowano podwójną sprężarkę rotacyjną DC, która w połączeniu z innowacyjnym hybrydowym inwerterem DC daje wyjątkowe oszczędności w zakresie poboru energii elektrycznej.

Najbardziej widocznym efektem energooszczędności klimatyzatorów Toshiba jest klasa energetyczna przyznawana odrębnie dla funkcji chłodzenia i grzania. Klimatyzator Daiseikai 9, będący najbardziej zaawansowaną jednostką z serii urządzeń Toshiba, został zakwalifikowany w klasie energetycznej A+++ zarówno dla grania, jak i chłodzenia. Jednocześnie warto dodać, że żaden z klimatyzatorów ściennych Toshiba, także z niższych modeli, nie posiada klasy energetycznej, w ramach każdej funkcji, niższej niż A+. To świadczy o wysokiej jakości urządzeń i niskim poborze energii.

Elementem, na który warto także zwrócić uwagę podczas zakupu klimatyzatorów, jest ich wydajność. Toshiba proponuje urządzenia o wysokich wskaźnikach wydajności sezonowej. Na przykład dla klimatyzatora Daiseikai 9 są one rekordowo wysokie i sięgają dla SCOP 5,2 i dla SEER 10,6.

Czynnik chłodniczy

Obecnie w klimatyzacji wykorzystuje się dwa rodzaje czynników chłodniczych – są to R410A i R32. Ten ostatni jest najnowszym wynalazkiem, który charakteryzuje się korzystnymi właściwościami termodynamicznymi, w tym wysokim cieple parowania i dużą objętościową wydajnością chłodniczą. Te czynniki sprzyjają zastosowaniu go w instalacjach klimatyzacyjnych. Jego dodatkową, choć równie ważną zaletą, jest niski współczynnik ocieplenia globalnego – o ok. 68% niższy niż w R410A. Powoduje to, że R32 ma znacznie mniejszy niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.

Dodatkowe funkcje klimatyzatora

Poza elementami podstawowymi w klimatyzatorach – takimi jak sprężarka, inwerter czy czynnik chłodniczy producenci wprowadzają do urządzeń funkcje i tryby pracy, które dodatkowo obniżają pobór energii przez jednostki. Toshiba w klimatyzatorach ściennych zastosowała funkcję Eco (tryb ekonomiczny) i ograniczenie mocy. Pierwsza związana jest z redukcją zużycia energii (poprzez niewielką zmianę ustawień zadanej temperatury), a druga z ograniczeniem zużycia energii poprzez redukcję mocy urządzenia.

Źródło: Klimatyzacja Warszawa – Clima Polska