Jak w naturalny sposób poprawić jakość nasienia?

Bezpłodność staje się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Coraz więcej par musi się leczyć, by móc cieszyć się upragnionym potomstwem. Problemy z płodnością mają nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Warto pogłębić wiedzę na temat naturalnych metod poprawy jakości nasienia. Panowie powinni wiedzieć, co źle działa na ich płodność i skutecznie to eliminować. Powinni skupić się na zdrowym trybie życia, bo jest jednym z kluczowych elementów poprawiających jakość ich zdolność do prokreacji.

Niepłodność u mężczyzn – jak jej przeciwdziałać?

Panowie, którzy mają słabsze parametry nasienia m.in. obniżoną ilość plemników progresywnych i zaburzoną ruchliwość plemników, powinni w pierwszej kolejności przyjrzeć się temu jak wygląda ich tryb życia, czy na pewno jest zdrowy. Muszą przede wszystkim zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Siedzący tryb życia nie sprzyja płodności. Osoby wykonujące zawody wymagające wielogodzinnego siedzenia np. kierowcy, informatycy, pracownicy biur powinni mieć to na uwadze. Warto ruszyć się z kanapy i np. zacząć regularnie biegać czy pływać.

Nie przegrzewaj jąder

Istotnym czynnikiem jest dbanie o jądra. Ich przegrzewanie niekorzystnie działa na spermatogenezę, czyli proces powstawania nasienia. Panowie powinni zwrócić uwagę na to czy noszą przewiewną bieliznę i czy nie jest ona zbyt obcisła. Na temperaturę w obrębie krocza ma wpływ również siedzący tryb życia. Tutaj po raz kolejny warto zwrócić uwagę na konieczność ruchu. Niekorzystne jest trzymanie sprzętu elektronicznego w pobliżu jąder np. laptopa czy telefonów komórkowych. Poza tym sama sieć Wi-Fi również negatywnie oddziałuje na jakość nasienia. Planujący potomstwo panowie powinni też odłożyć na jakiś czas wizyty w saunie.

Stres wrogiem płodności

Jak się okazuje, do pogorszenia parametrów męskiego nasienia może przyczyniać się również stres. Zdaniem lekarzy, jeśli przekracza on dozwolony poziom, może zaburzać męską płodność. Dlaczego? Otóż stres powoduje, że w organizmie mężczyzny gromadzi się nadmiar kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ten z kolei utrudnia wydzielanie testosteronu. To jeden z najważniejszych męskich hormonów, ma kluczowe znaczenie w kontekście płodności. Zatem, jeśli pragniesz mieć dzieci, zadbać, by w Twoim życiu nie było za dużo stresu. Jeśli już się pojawi musisz mieć swoje sposoby na rozładowanie go. Może to być m.in. aktywność fizyczna np. bieganie, pływanie, joga, ale również hobby np. górskie wędrówki. W ten sposób można znaleźć ukojenie skołatanych nerwów i odreagować stresujące sytuacje.

Zdrowa dieta to podstawa

Odpowiednia masa ciała jest istotnym czynnikiem w kontekście męskiej płodności. Warto co jakiś czas sprawdzić, czy wskaźnik BMI jest w normie i nie wymaga redukcji. Rozważnie trzeba wybierać to, co trafi na talerz. Mile widziane są produkty bogate w cynk. Pierwiastek ten oddziałuje na poprawne parametry męskiego nasienia. Reguluje testosteron, a ten hormon ma znaczenie w produkcji spermy. Produkty bogate w cynk to m.in. mięso, sery żółte, wątróbka, ryż, kasza gryczana, ryby, jaja, ale również pestki dyni i nasiona słonecznika. Pierwiastkiem poprawiającym spermatogenezę jest też selen, który odpowiada również za dojrzewanie plemników. Można go znaleźć m.in. w brązowym ryżu, pestkach dyni, rybach oraz mleku. Jeśli chodzi o witaminy, to kluczowe są C oraz E. Dieta mężczyzny powinna być różnorodna, obfitująca w świeże owoce i warzywa.

Podsumowując, panowie muszą być świadomi, że styl ich życia ma diametralny wpływ na jakość ich nasienia. Jeśli chcą posiadać dzieci, powinni zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, zdrowo się odżywiać, wysypiać i prowadzić spokojne życie. Lekarze zalecają również regularne uprawianie seksu, bo wówczas sperma ma lepszą jakość. Jeśli panowie chcą dodatkowo poprawić parametry nasienia, mogą zaopatrzyć się w leki zwiększające płodność. Takim środkiem dostępnym bez recepty jest Profertil. Zawiera wiele cennych składników niezwykle istotnych w procesie wytwarzania spermy. To m.in. winian L-karnityny, L-arginina, cynk czy koenzym Q10.