Dlaczego należy używać smaru do broni?

Wszyscy pasjonaci strzelectwa wiedzą, jak ważna jest prawidłowa konserwacja broni. Samo strzelanie z pistoletu, rewolweru czy strzelby jest czystą przyjemnością. Jednak odpowiednie zakonserwowanie broni wymaga wiele cierpliwości, dokładności i co najważniejsze pracy. Niestety wszystko trzeba zrobić własnoręcznie. Dlaczego należy smarować broń, której używamy do celi rekreacyjnych?

Czyszczenie broni

Odpowiedź jest prosta – by utrzymać ją we właściwej kondycji. W przypadku niewykonywania tych czynności nasza broń nadawałaby się tylko do powieszenia na ścianie lub umieszczenia w gablocie. Zaniedbanie sprzętu poza utratą dobrego wyglądu traci również skuteczność działania.

Gromadzenie się takich substancji jak nagar, tombak czy resztki prochu i innych substancji zbierających się nie tylko w lufie, ale również w innych mechanizmach mogą znacząco pogarszać celność i ciągłość działania.

Po co używamy smaru do broni? 

Smar do broni ma nie tylko na celu usprawnienie działania mechanizmów, ale głównie spełnia rolę substancji czyszczącej.  Na rynku znajdziemy wiele rodzajów smarów, które z powodzeniem można wykorzystywać przy czyszczeniu i konserwacji broni.  Produkowana dziś broń posiada zdecydowanie lepszą powłokę antykorozyjną niż ich pierwotne odpowiedniki. Niezależnie od tego nadal należy stosować smary i oleje, które skutecznie wyczyszczą lufę, wszelkie mechanizmy i samą broń. Przy konserwacji bardzo ważne jest, by olej skutecznie rozpuszczał nagar i inne substancje, jak i wypierał wodę. Jest ona głównym powodem korodowania lufy i niesprawności broni. Popularne preparaty na rynku doskonale sprawdzają się do wszystkich tych czynności. Z powodzeniem oleje i smary wypierają wodę rozpuszczają wszystkie substancje powstające przy wystrzale, jak i wypełniają mikrouszkodzenia, dzięki czemu doskonale nadają się do polerowania broni z zewnątrz.

Kiedy używać smaru?

Czyszczenie należy przeprowadzać po każdej wizycie na strzelnicy. Niestety, strzelanie jest przyjemnością, a czyszczenie broni może być nieco uciążliwe, jednak należy je wykonywać wraz z konserwacją. Dzięki temu znacznie przedłużymy żywotność naszej broni i utrzymamy ją w lepszym stanie. Dodatkowo smarowanie broni może znacznie podwyższyć osiągi zarówno celności jak i odległości. Raz do roku należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie i konserwację broni, która obejmie każdy jej element. Jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności możemy tą procedurę wykonać samodzielnie, jednak zawsze warto oddać pistolet, rewolwer czy inną broń do rusznikarza. Jego umiejętności sprawią, że każde kolejne samodzielnie czyszczenie po strzelnicy będzie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

Dodatkowo niektóre typy broni jak na przykład Glock wymagają czyszczenia i konserwacji poszczególnych elementów pomiędzy corocznym porządkowaniem. W tym przypadku po wystrzeleniu około 500 nabojów bo przekłada się na kilka wizyt na strzelnicy, należy wyczyścić bębenek iglicy by  nie dochodziło do zacinania.

Przeprowadzając konserwację samodzielnie, należy rozebrać broń i dokładnie spryskać elementy smarem i na chwilę pozostawić. W tym czasie wszelkie zabrudzenia zostaną rozpuszczone. Następnie wszystkie elementy należy dokładnie wyczyścić za pomocą szczoteczek z mosiężnym włosiem, szczoteczki do zębów i innych przyrządów, które pozwolą nam na dostanie się do wszystkich zakamarków. Po wypolerowaniu broni możemy pozostawić ją delikatnie naoliwioną w przypadku, gdy nie będziemy w najbliższym czasie z niej korzystać. Część dostępnych na rynku produktów do smarowania nie wymaga zmycia ich przed strzelaniem.

Inspirowane: Protechguns.com – napęd do repliki