Co należy wiedzieć o klimatyzatorach dachowych do pojazdów?

Samochody z klimatyzacją to niemalże standard we współczesnym świecie, pod warunkiem że kupujemy auto w miarę nowe lub całkiem nowe prosto z salonu. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że różne podzespoły można do samochodu dokupić i tak samo, jak oczywisty jest fakt, że do każdego samochodu benzynowego można zainstalować butlę z gazem i obniżyć koszty jazdy, tak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że klimatyzacja do samochodu również może być dokupiona nawet, jeżeli dany pojazd nie miał jej nigdy w standardzie. Urządzenie chłodzące powietrze nie musi być kompresorem wmontowanym na pasku przy silniku, lecz może być niezależnym urządzeniem przymocowanym do dachu lub innej części pojazdu. Co więc należy wiedzieć na temat tego typu rozwiązań? Ile klimatyzacja dachowa kosztuje i jakie są jej wady i zalety? Wszystkie te odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule…

Klimatyzator dachowy – gdzie można go spotkać?

Klimatyzatory dachowe powszechnie są znane w budynkach mieszkalnych. Jednak mało kto zwraca na nie uwagę, jeśli chodzi o samochody osobowe lub dostawcze. Kompresor klimatyzacji normalnie kojarzony jest z montażem pod pokrywą silnika, lecz – choć można sobie nie zdawać z tego sprawy – jest również montowany na dachu. Klimatyzator dachowy powszechnie spotykany jest we wszelkiego typu pojazdach dostawczych, karetkach pogotowia lub samochodach ciężarowych. Urządzenia te odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej, niskiej temperatury nie tylko w przedziale pasażerskim, gdzie dmuchają zwykle z najniższą temperaturą 18 stopni Celsjusza, lecz także w przedziale załadunkowym, gdzie istotne jest utrzymanie niskiej temperatury przy przewożeniu na przykład produktów medycznych lub spożywczych. Nie chodzi tu o chłodnię, w której będą panowały temperatury poniżej zera, ale o zwykłe utrzymanie świeżości przewożonych produktów w temperaturze niższej niż otoczenie.

Klimatyzator dachowy to również idealne rozwiązanie dla pojazdów typu kamper (dom na kółkach) lub na przykład dla maszyn rolniczych albo budowlanych wyposażonych w niewielkie szoferki, w których często panują nieznośne temperatury, szczególności podczas pracy na budowie przy wysokiej temperaturze zewnętrznej latem.

Zalety i parametry techniczne klimatyzatorów dachowych

Podstawową zaletą klimatyzatora dachowego jest także to, że cechuje go duża zwykle wydajność przy niewielkich rozmiarach i w miarę niewielkim poborze mocy. Poza tym zasada jego działania nie różni się wiele od tradycyjnej klimatyzacji montowanej seryjnie pod maską samochodu. Klimatyzator dachowy wyposażony jest zwykle w radiator, dzięki któremu oddaje nagromadzone ciepło do atmosfery i kompresor działający na ten sam czynnik chłodniczy, co zwykła samochodowa klimatyzacja, czyli najczęściej r134a. Dzięki zewnętrznemu umieszczeniu urządzenia i bezpośrednim jego kontaktem z powietrzem opływającym pojazd uzyskuje się większą wydajność chłodzenia, co pozwala na umieszczenie go w niewielkiej aerodynamicznej obudowie nie pogarszającej zbytnio właściwości opływowych pojazdu. Moc chłodnicza takiego klimatyzatora zaczyna się od trzech kilowatów, a kończy nawet na kilkunastu kilowatach. Niektóre urządzenia tego typu również posiadają nagrzewnice o mocy co najmniej kilku kilowatów. Pobór mocy przy 12V waha się między 10 a 30 amperów, a wydatek powietrza w oscyluje w okolicy 400 do 500 metrów sześciennych na godzinę przy niewielkich wymiarach klimatyzatora. Urządzenie waży zwykle od kilku do kilkudziesięciu kilogramów.

Ile kosztuje klimatyzator dachowy?

W zależności od potrzeb, wielkości i mocy urządzenia i tego, czy będzie miało ono również funkcję ogrzewania pojazdu, a nawet silnika przed rozruchem, za klimatyzator dachowy przyjdzie zapłacić od kilkuset złotych za naprawdę niewielkie urządzenie do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Najczęściej jednak ceny tego typu rozwiązań wahają się i są porównywalne do cen średnich instalacji gazowych montowanych do silników benzynowych. Czy warto inwestować w tego typu chłodzenie wnętrza pojazdu? Oczywiście, że tak! Komfort jazdy to przede wszystkim większe bezpieczeństwo, a nawet spełnienie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jeśli bierzemy pod uwagę na przykład maszyny budowlane. Jeśli chodzi o przewóz towarów spożywczych lub łatwo psujących się, klimatyzator dachowy to przede wszystkim bezpieczeństwo o stan przewożonej na przykład żywności i mniejsze straty wynikające z jej psucia się. W pojazdach typu kamper to po prostu normalne warunki mieszkaniowe na biwaku, czy na wczasach i innemu użytkowaniu tego typu pojazdów. Domy na kółkach budowane są z lekkich materiałów, które łatwo kumulują we wnętrzu ciepło, dlatego klimatyzator dachowy to przede wszystkim idealne rozwiązanie dla tego typu “pokoju wczasowego”.

Inspiracja: Camp-Plus.pl – Klimatyzatory dachowe i akcesoria turystyczne.