Jak wybrać propagator do roślin?

Propagatory to swoiste inkubatory, które pozwalają na szybkie klonowanie roślin, jak i powiększenie uprawy dzięki wysiewaniu nowych gatunków – propagatory przyspieszają kiełkowanie nasion, zapewniając im szczególną opiekę i ochronę we wczesnym stadium rozwoju.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru propagatora?

Przed rozpoczęciem poszukiwań propagatora dostosowanego do naszych oczekiwań i możliwości budżetowych, powinniśmy zaznajomić się z przydatnymi informacjami na temat tych urządzeń, które ułatwią podjęcie najwłaściwszej i opłacalnej decyzji. W pierwszej kolejności należy określić, jak dużego urządzenia potrzebujemy. Producenci oferują bowiem propagatory różnej wielkości, których rozmiar zależy od liczby mieszczących się w nich sadzonek. Tak więc, znajdziemy propagatory przeznaczone zarówno na 20 sadzonek, jak i te, które mieszczą ponad sto roślin.

Ponadto propagator powinien mieć odpowiednio dopasowany (względem swoich rozmiarów) zbiornik na wodę. Aby osiągnąć najlepsze warunki rozwoju sadzonek, można posługiwać się przybliżonymi proporcjami, wynoszącymi pół litra wody w zbiorniku na jedną roślinę. Zachowując określone proporcje, urządzenie przeznaczone na 40 sadzonek powinno być wyposażone w zbiornik o pojemności około 18 – 20 litrów. Co więcej, większość dobrych propagatorów przeznaczonych dla 20 – 60 sadzonek posiada pompy o parametrach 220/240V, zaopatrzone najczęściej w cztery rozpylacze. W przypadku większych inkubatorów, liczba rozpylaczy powinna być większa. W propagatorze mieszczącym ponad 100 sadzonek, powinno znajdować się minimum osiem rozpylaczy. Dodatkowo, należy mieć na względzie aby pokrywa całego urządzenia była wykonana z wytrzymałych materiałów akrylowych oraz posiadała regulowaną wentylację.

Czy warto?

Jeżeli chcemy, aby nasze sadzonki przetrwały i wykształciły zdrowe i silne korzenie, to z całą pewnością warto skorzystać z pomocy propagatora. Tak przygotowane sadzonki świetnie przyjmą się w systemie hydroponicznym. Propagator zapewnia najszybsze, nieporównywalne z metodami tradycyjnymi, ukorzenienie roślin. Niewątpliwie atutem tego urządzenia jest również jego autonomiczność, gdyż nie wymaga od nas zbyt dużego nadzoru i opieki, gwarantując stałe, regularne i samoczynne rozprowadzanie wody oraz nawozów.

Koszty

Oferta propagatorów, zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym jest dosyć bogata. Najlepszym sposobem na dokonanie zakupu, jest skorzystanie z ofert sklepów internetowych, które posiadają konkurencyjne, często okazjonalne ceny. Oczywiście, koszt urządzenia zależy od jego wielkości, jakości, marki oraz wyposażenia w pewne udogodnienia, takie jak podświetlenie. Natkniemy się więc na propagatory małe, średniej jakości przeznaczone na kilka sadzonek, w kwocie wynoszącej niewiele ponad 100 zł, jak i urządzenia lepiej wyposażone, w nowoczesnej i estetycznej formie, których ceny przekraczają 400 zł.

Propagator to urządzenie, które pozwoli w szybkim czasie powiększyć swoją hodowlę. Stwarza doskonałe warunki do wysiewu nasion i rozwoju małych sadzonek.

źródło: growtent.pl – growbox zestaw