Moc retinolu – dlaczego warto go stosować?

Retinol jest coraz częściej stosowany jako substancja czynna wielu kosmetyków. Znajdziemy go zarówno w kosmetykach drogeryjnych, jak i w specjalistycznych preparatach stosowanych przez kosmetologów. Jest to substancja pochodzenia naturalnego, jednak czy na pewno jest bezpieczny dla każdego? Kto powinien wystrzegać się preparatów zawierających retinol, a dla kogo taka pielęgnacja będzie wskazana? Dlaczego warto stosować kosmetyki oparte na retinolu?

Czym jest retinol?

Retinol to nic innego jak podstawowa i aktywna forma witaminy A. Jest to organiczny związek zaliczany do grupy karotenoidów. Naturalnie powstaje w wątrobie w wyniku przemian ß-karotenu. Jest to witamina bardzo wrażliwa na działanie światła. Jest niezbędna, aby organizm mógł wzrastać w prawidłowy sposób, uczestniczy w procesie widzenia, odpowiada za odpowiedni stan błon śluzowych i naskórka. I właśnie ze względu na tę ostatnią właściwość jest szeroko stosowany w kosmetologii.

Jak działa retinol na skórę?

Retinol stosowany miejscowo na skórę wykazuje szereg działań. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

  • pobudza produkcję kolagenu i elastyny w skórze,
  • hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład kolagenu i elastyny,
  • poprawia cykl odnowy komórkowej,
  • reguluje wydzielanie sebum,
  • złuszcza naskórek,
  • likwiduje zaskórniki,
  • zwiększa naturalną produkcję czynników nawilżających przez skórę,
  • poprawia krążenie krwi w skórze,
  • reguluje aktywność melanocytów (przeciwdziała przebarwieniom).

Dla kogo wskazane są kosmetyki z retinolem?

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione właściwości, kosmetyki z retinolem najlepiej sprawdzą się w przypadku cery tłustej, trądzikowej oraz jako kuracja przeciwstarzeniowa i przeciwzmarszczkowa. Retinol delikatnie złuszczy zszarzały naskórek, pobudzi produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu drobne zmarszczki zostaną spłycone, a skóra stanie się promienna i przybierze zdrowy wygląd wypoczętej cery. Poprzez poprawę krążenia krwi dodatkowo odżywimy skórę i poprawimy jej nawilżenie. W przypadku cery tłustej i trądzikowej regulacji zostanie poddany proces wydzielania sebum. Rozszerzone ujścia gruczołów łojowych zostaną obkurczone i dzięki temu zlikwidujemy zaskórniki. W przypadku obecność przebarwień powstałych na skutek zmian zapalnych w przebiegu trądziku, zostaną one złuszczone i staną się mniej widoczne.

Na co uważać stosując kremy z retinolem?

Retinol to substancja, która może wywołać podrażnienie skóry. Decydując się na zabiegi z retinolem należy zaczynać od kremów z jak najmniejszym stężeniem i stopniowo zwiększać jego ilość w kosmetykach. Skóra po stosowaniu kremów z retinolem może być przesuszona. Warto jest wtedy zaopatrzyć się w drugi krem, który będzie posiadał właściwości silnie nawilżające. Retinol jest szczególnie wrażliwy na światło słoneczne i w kontakcie z nim może wywoływać silne podrażnienia. Krem z retinolem najlepiej jest stosować na noc, a w dzień należy nałożyć krem nawilżający i krem z filtrem przeciwsłonecznym. Jeżeli odpowiednio nie zadbamy o ochronę przeciwsłoneczną po zastosowaniu retinolu, to oprócz stanu zapalnego mogą wystąpić przebarwienia na naszej skórze, które będą ciężkie do usunięcia. Kosmetyków z retinolem nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie jest zalecany również dla cer wrażliwych lub zmagających się z trądzikiem różowatym.