Drewniana podłoga a bycie eko

W dzisiejszych czasach ekologiczne podejście do życia nie jest już określane mianem mody, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Obecnie coraz więcej osób stara się żyć w zgodzie z naturą w trosce o lepsze jutro, mając świadomość, że zanieczyszczanie środowiska może doprowadzić do ogromnych konsekwencji, z którymi przyjdzie nam się mierzyć za kilka, może kilkanaście dziesięcioleci. Zdrowy tryb życia i ekologia jako aspekty życia codziennego nabrały na popularności do tego stopnia, że coraz więcej wielkich firm, reprezentujących różne branże, stara się nadążyć za wymaganiami swoich klientów, wprowadzając liczne produkty eko, a tam, gdzie nie jest to możliwe, prowadząc szeroko zakrojone kampanie mające sprzyjać zielonemu wizerunkowi przedsiębiorstwa.

Otoczeni ze wszystkich stron betonem, metalem i tworzywami sztucznymi, w ciągłym pędzie, tęsknimy do naturalnych rozwiązań i prostego życia jak za dawnych czasów. Z tego względu coraz częściej wybieramy drewno jako materiał wykończeniowy naszych domów i mieszkań. Drewno posiada w sobie tę pierwotną siłę, uniwersalność i niezaprzeczalne piękno. Jest także materiałem w pełni naturalnym. Ale czy sięgając po drewno do wykończenia schodów czy podłogi, nie stajemy przeciw naturze, przyczyniając się do wycinania lasów? Czy w takiej sytuacji nadal jest to produkt ekologiczny?

W ogólnym pojęciu drewno jest materiałem ekologicznym, w pełni biodegradowalnym oraz stanowi zasób odnawialny, co powinno przemawiać na korzyść tego typu zastosowań przy wykończeniach budowlanych czy aranżacji wnętrz. Jednakże to, czy dana podłoga jest towarem ekologicznym, w dużej mierze zależy od kryteriów, którymi kierował się jej producent na etapie pozyskiwania surowców oraz podczas wytwarzania i zabezpieczania produktu.

Jakość gotowego produktu to tylko jeden z aspektów. Producenci drewnianych podłóg często oferują wsparcie przy sadzeniu drzew w zależności od stosunku sprzedanego towaru bądź szczycą się wykorzystaniem całości materiału produkcyjnego, przykładowo oddając trociny do stadnin koni lub przeznaczając resztki produkcyjne na materiał opałowy lub do produkcji drewnianych klocków dla dzieci. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na produkty od certyfikowanych wytwórców, mogących poszczycić się znakiem FSC® (Forest Stewardship Council). System FSC® jest globalnym, powszechnym systemem certyfikacji lasów i produktów drzewnych, opartym na szeregu restrykcyjnych zasad prawidłowego gospodarowania lasami. W praktyce oznacza on świadomą gospodarkę surowcem bez zaburzania ekosystemu, w trosce o środowisko naturalne, a także z szeregiem korzyści dla lokalnych społeczności i pracowników. W ujęciu ekologicznym olbrzymie znaczenie ma także transport i magazynowanie surowca zanim trafi do produkcji. Odpowiednie obostrzenia producentów w kwestii wyposażenia magazynów w zraszacze utrzymujące właściwy poziom wilgotności pozwalają na zminimalizowanie odrzutów wynikających ze złego stanu drewna.

Ostateczny wpływ na to, czy będzie nam dane stąpać po w pełni ekologicznej drewnianej podłodze, będzie miał sposób jej zabezpieczenia. Najlepszym wyjściem w tym wypadku będą naturalne oleje, jednakże podłogi olejowane wymagają nieco więcej od ich użytkownika w kwestii codziennej pielęgnacji i konserwacji. Dodatkowo podłoga olejowana jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, co może dyskwalifikować ją w wielu sytuacjach – np. gdy przewidujemy, że ruch w pomieszczeniu będzie wzmożony lub posiadamy dzieci bądź zwierzęcego pupila. W takim wypadku dużo lepiej postawić na zabezpieczenie w postaci lakieru. Ale czy lakier może być ekologiczny? Oczywiście, że tak. Trzeba tylko wiedzieć, czego szukać. Lakiery ekologiczne to inaczej lakiery wodne. Ich największą zaletą jest brak zawartości szkodliwych substancji chemicznych, które mogłyby negatywnie wpływać na nasze zdrowie. W przeciwieństwie do lakierów rozpuszczalnikowych są zupełnie bezpieczne – nawet dla najbardziej wrażliwych osób. Podłoga lakierowana cechuje się większą odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, należy jednak pamiętać o dostosowaniu do niej odpowiednich środków czyszczących, tak aby cieszyła oczy przez lata.

Źródło: https://dlapodlogi.pl