Znudzone dzieci – prosta droga do uzależnienia?

Kiedy słyszymy o przypadkach uzależnienia się dzieci od internetu, gier komputerowych, smartfona, często pada zdanie „to wszystko przez nudę, brak dodatkowych zajęć”. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy za wszelką cenę powinniśmy walczyć o to, by zająć dzieciom czas?

Wspólny czas jest najcenniejszy

Niezwykle częstym powodem, dla którego dziecko stawia opór i nieustannie zaszywa się w wirtualnym świecie, jest brak odpowiedniego poświęcenia uwagi przez rodziców. Takie problemy wychowawcze są na porządku dziennym u wielu rodzin, które nie wiedzą, jak się z nimi uporać. Kluczem do sukcesu jest czas, którego wiecznie nam brakuje, a którego tak bardzo potrzebują nasze dzieci. Bardzo często robimy to nieświadomie. Wieczna gonitwa za pieniądzem i karierą powoduje, że nie potrafimy znaleźć chwili na wspólną zabawę z dzieckiem. Warto sięgnąć po gry planszowe. To również doskonały moment na rozwijanie dziecięcych talentów oraz odkrywanie nowych pasji. Zaproponuj dziecku zaangażowanie się w różne aktywności – wspólne pieczenie babeczek, tworzenie wyjątkowych rysunków czy czytanie książek. Być może w ten sposób młody człowiek odkryje w sobie ukryte zdolności, które będzie chciał w przyszłości rozwijać.

Pozwól dziecku się nudzić

Jak przekonują psychologowie, nie należy za wszelką cenę szukać dziecku zajęcia. Czasem warto pozwolić mu się nudzić. Okazuje się, że czas spędzony bez jakiejkolwiek aktywności jest dla dorastającego człowieka równie cenny. Po pierwsze pozwala dziecku wyciszyć się i odpocząć. Zwróćmy uwagę, że z każdym rokiem przybywa różnych technologii, atrakcji dla najmłodszych, co może w prosty sposób prowadzić do przebodźcowania. Nuda sama w sobie potrafi być również… twórcza. Dzieci, które nie maja określonego zajęcia, na ogół kierują się ku sobie – ku własnym przeżyciom i wyobraźni. Potwierdzają to badania prowadzone w końcu XX wieku. Okazało się, że dzieci, które wychowywały się bez telewizora wykazywały wyższy poziom kreatywności niż te, które miały nieograniczony dostęp do telewizji. Znudzone dzieci zaczynają dostrzegać więcej elementów we własnym otoczeniu, przypominają sobie różne sytuacje, stają się uważnymi obserwatorami otaczającej ich rzeczywistości. Pozwólmy więc dzieciom samodzielnie korzystać z wolnego czasu. W ten sposób odkrywają świat i same szukają sposobu na przezwyciężenie nudy.

Nuda – zagrożeniem?

Oczywiście, musimy mieć świadomość tego, że nuda może popchnąć dziecko w kierunku uzależnienia, a u nastolatków może pojawić się np. skłonność do używek. Powinniśmy więc obserwować zachowania najmłodszych. Jeśli znudzone dziecko sięga po tablet, przesiaduje godzinami przy komputerze – wtedy powinniśmy reagować. Zwłaszcza wtedy, gdy nie wykazuje ono chęci do innych aktywności, pojawiają się zaburzenia zachowania lub agresja. Rozwiązaniem mogą być dodatkowe zajęcia albo wspólny czas spędzany z rodziną. Kiedy pojawiają się jakiekolwiek niepokojące symptomy, warto udać się na konsultację do psychologa dziecięcego.