ABC czyszczenia linoleum

Linoleum ostatnimi czasy jest coraz częściej wybieranym materiałem do wykończenia wnętrz. Klienci doceniają wygląd posadzek z niego wykonanych, ale też łatwość ich utrzymania. Odpowiednia chemia do mycia podłóg sprawi, że mimo upływu czasu linoleum wciąż będzie wyglądało jak nowe. Sprawdź, jak fachowo je wyczyścić i cieszyć się najlepszym efektem.

Linoleum to posadzka stworzona z materiałów naturalnych. Najczęściej z oleju lnianego, żywicy czy korka umieszczonych na podkładzie jutowym. To główna różnica pomiędzy linoleum a podłogami elastycznymi, czyli PVC i winylem. Choć wyglądem mało się one różnią, to ich utrzymanie jest już zupełnie różne. Zabierając się za czyszczenie linoleum, warto więc upewnić się, z jakim materiałem mamy do czynienia.

Jak czyścić linoleum?

Można to zrobić na dwa sposoby: ręcznie lub mechanicznie. Za każdym razem niezbędna będzie odpowiednia chemia gospodarcza. To dzięki niej wyczyścisz dokładnie powierzchnię podłogi.

Wybierając pierwszy sposób, do mycia podłogi niezbędny jest mop, odpowiedni środek do czyszczenia oraz preparat antypoślizgowy. Jeśli chcesz skorzystać z szorowarki, również niezbędna jest specjalna chemia gospodarcza. Każdy z tych sposobów pozwala na uzyskanie pożądanego efektu oraz zabezpieczenie posadzki przed zniszczeniem.

Jak rozpocząć czyszczenie linoleum?

Pierwsze, co należy wykonać podczas sprzątania, to usunięcie luźnego brudu. Przyda się do tego miotła lub odkurzacz. Po zebraniu piasku i kurzu można rozpocząć kolejny etap, do którego niezbędna jest chemia gospodarcza. Na podłogę nakłada się środek do czyszczenia – dokładnie, najlepiej tworząc zachodzące na siebie linie. W trudno dostępnych miejscach  (np. w krawędziach i kątach) warto ręcznie nałożyć preparat. Chemia do mycia podłóg powinna przez kilka minut pozostać na linoleum, aby rozpuścić trudne zabrudzenia, ale pamiętaj, że płynu czyszczącego nie można doprowadzić do wyschnięcia. Dlatego też posadzkę warto czyścić etapami, wyznaczając mniejsze powierzchnie. W tym czasie stara powłoka się rozpuści, a brud zostanie usunięty. Kolejnym krokiem jest dokładne wyszorowanie podłogi za pomocą odpowiednich polerek czy szorowarek. Używa się do tego wyłącznie czystej wody, która w całości usunie zastosowaną chemię do mycia podłóg. Na końcu należy pozostawić podłogę do wyschnięcia. W przypadku linoleum może ono potrwać kilka godzin, jest to jednak niezbędne do uzyskania najlepszego efektu. Pamiętaj, że podczas schnięcia w pomieszczeniu musi być zachowana odpowiednia wentylacja.
Dla utrwalenia efektu trzeba też nałożyć nową powłokę zabezpieczającą. W przypadku linoleum warto sięgnąć po specjalną powłokę ochronną i pielęgnacyjną. To bardzo prosta czynność polegająca na równym roztarciu środka zabezpieczającego na powierzchni podłogi. Do około 30 minutach można nałożyć drugą warstwę. Do upływie doby linoleum będzie całkowicie utwardzone i zabezpieczone.

Regeneracja zniszczonej podłogi

W przypadku linoleum możliwe jest naprawienie drobnych uszkodzeń. Podczas użytkowania każda powłoka się niszczy, a linoleum jako jeden z nielicznych materiałów pozwala na renowację. Drobne zadrapania i wgłębienia jak na przykład ślady po obcasach bez problemu znikną po zastosowaniu odpowiedniego środka czyszcząco-regenerującego. Wystarczy spryskać nim powierzchnię i dokładnie ją wypolerować przy pomocy specjalnych walców. Chemia do mycia podłóg nie tylko wyczyści, lecz także poprawi wygląd linoleum nawet po latach użytkowania.

Nie ma co się dziwić, że coraz więcej Polaków wybiera nowoczesne linoleum do wykończenia wnętrz. Tym bardziej, że nawet profesjonalne czyszczenie można przeprowadzić samemu, bez zbędnych kosztów. Dobra chemia gospodarcza w tym przypadku to podstawa.