Nastrojowa sypialnia – jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Aranżacja sypialni ma ogromny wpływ na jej funkcjonalność i komfort użytkowania. To najbardziej prywatne pomieszczenie przeznaczone jest przede wszystkim do relaksu, wyciszenia i odpoczynku, dlatego jego wykończenie powinno prezentować się przytulnie, wywoływać wyłącznie pozytywne emocje i sprzyjać odprężeniu. Wspomniany efekt można osiągnąć, urządzając pokój w stonowanych kolorach z zachowaniem umiaru w kontekście ilości wyposażenia oraz wybierając odpowiednie, nastrojowe oświetlenie.

Oświetlenie sypialni – czym powinno się charakteryzować?

Przytulna sypialnia to pomieszczenie urządzone przy pomocy jasnych, kojących kolorów farb, miękkich tkanin oraz subtelnego oświetlenia, doskonale komponującego się z całą aranżacją wnętrza. W tej roli zapewne sprawdzi się rozpraszający światło plafon sufitowy oraz funkcjonalna lampa stojąca. Warto pamiętać, aby emitowane przez nie światło nie było zbyt intensywne, gdyż w takim przypadku może rozpraszać, drażnić wzrok i odbijać się od gładkich powierzchni. Z kolei światło zbyt słabe, może męczyć wzrok podczas czytania książek czy oglądania telewizji. Do sypialni warto wybierać umiarkowanie intensywne światło o barwie ciepłej, które nieco obniża koncentrację, sprzyjając zasypianiu.

Oświetlenie główne w sypialni

Głównym źródłem oświetlenia w sypialni powinien być centralnie umieszczony plafon sufitowy, który najskuteczniej rozprasza światło. Lampa tego typu będzie idealna do mniejszych pomieszczeń, gdyż zajmuje niewiele miejsca i prezentuje się niezwykle subtelnie. W przypadku większych sypialni można bez obaw zdecydować się także na lampy wiszące z odpowiednio dobranym kloszem, wykonanym z mlecznego szkła lub delikatnej tkaniny. Takie oświetlenie nie tylko wprowadzi do wnętrza subtelne, nastrojowe światło, ale także doskonale podkreśli styl aranżacyjny całej sypialni. Dobierając lampy wiszące do przestrzeni o większej kubaturze, należy kierować się przede wszystkim intensywnością emitowanego przez nie światła, a w drugiej kolejności designem, który powinien współgrać z pozostałymi elementami aranżacji.

Oświetlenie dodatkowe sypialni

Jeśli sypialnia jest wykorzystywana nie tylko do snu i wypoczynku, ale również do pracy bądź czytania, warto zadbać, aby znalazło się w niej także dodatkowe, bardziej skoncentrowane źródło światła. Niezależnie od tego, czy lubimy czytać w łóżku, czy posiadamy specjalnie przygotowany do tego celu kącik czytelniczy, w roli dodatkowego oświetlenia sypialni doskonale sprawdzi się lampa stojąca. Bardzo istotne jest to, aby jej klosz był częściowo przyćmiony i chronił wzrok przed zbyt intensywnym światłem. Nie bez znaczenia jest także jej wysokość – abażur nie powinien znajdować się wyżej niż na wysokości 50 cm od materaca lub blatu stolika. W zależności od aranżacji sypialni, lampy stojące mogą mieć klasyczny, elegancki design lub prezentować się bardziej nowocześnie i nowatorsko. Bardzo funkcjonalne są przykładowo modele z wysięgnikiem, odpowiednie do pomieszczeń urządzonych w stylu industrialnym.

Nastrojowa sypialnia to pomieszczenie skąpane w delikatnym, przyjemnym dla oczu świetle, które sprzyja wyciszeniu i relaksacji. Na jej charakter składa się nie tylko ilość światła, ale także jego rozproszenie oraz umiejscowienie. Warto zatem zadbać, aby w każdej sypialni znalazło się przede wszystkim oświetlenie główne, uzupełnione funkcjonalnym oświetleniem dodatkowym. Niezależnie od materiału wykonania, designu, rozmiaru czy ilości źródeł światła danej lampy, należy pamiętać, by emitowane przez nie światło miało ciepłą barwę i nie było zbyt intensywne.