Torebka stawowa w kolanie tworzy ochronę dla stawu. Gdy dochodzi do urazu, również ona jest uszkadzana. Najczęstsze kontuzje to rozerwanie, naciągnięcie oraz pęknięcie torebki stawowej. Jak rozpoznać, że do tego doszło?
Objawy uszkodzenia torebki stawowej
O tym, że doszło do uszkodzenia torebki stawowej dowiesz się, jeżeli zauważysz u siebie kilka niepokojących objawów.
Pierwszym symptomem będzie na pewno opuchlizna w okolicach kolana, wylew podskórny, czyli krwiak, a także ból o stopniu intensywności uzależnionej od zakresu urazu. Kolano może mieć również zwiększoną temperaturę w porównaniu do innych miejsc na ciele. Problemem okaże się także jego ruchomość, czemu towarzyszyć będzie odczucie niestabilności stawu.
Budowa torebki stawowej – to musisz wiedzieć!
Powyższe objawy są bardzo przykre w skutkach, bolesne i dokuczliwe, ale aby mieć świadomość, jak dochodzi do urazu, musisz mieć podstawową wiedzę na temat budowy torebki stawowej.
Staw to miejsce, w którym kości łączą się ze sobą. W ciele mamy ich kilkanaście, a każdy z nich różni się pod względem kształtu i zakresu ruchu, jaki może wykonywać. Ich nieodłączną częścią jest torebka stawowa, która występuje pod postacią włóknistej pochewki łączącej kości i zamykającej jamę stawową. Jej głównym zadaniem jest otoczenie stawu i zapewnienie mu maksymalnej ochrony. Każda torebka stawowa w kolanie oraz przy innym narządzie ruchu składa się z warstwy zewnętrznej, czyli włóknistej oraz wewnętrznej, czyli maziowej.
Niestety, z różnych względów budowa torebki stawowej może zostać naruszona, co prowadzi do rozmaitych kontuzji. Najczęściej dochodzi do tego wraz ze skręceniem stawu. Wyróżnić można trzy stopnie uszkodzenia:
- Lekkie – pojawia się nieduże naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł. Pacjent odczuwa niewielkie dolegliwości bólowe, które szybko ustępują, bez żadnych dodatkowych przykrych konsekwencji.
- Umiarkowane – dochodzi do pęknięcia torebki stawowej i częściowego rozerwania więzadeł, czemu towarzyszy obrzęk, wylew podskórny, ból oraz problemy z przemieszczaniem się. Konsekwencją może być niestabilność stawu.
- Ciężkie – pojawia się całkowite rozerwanie torebki stawowej i więzadeł. Występuje obrzęk oraz utrzymujący się przez dłuższy czas wylew podskórny i intensywny ból, szczególnie podczas próby poruszania się, co w wielu przypadkach jest wręcz niemożliwe. Bardzo odczuwalna jest również niestabilność stawu.
Rehabilitacja na Ursynowie w przypadku uszkodzonej torebki stawowej
Podczas USG stwierdzany jest stopień uszkodzenia torebki stawowej w kolanie, co pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jest ono uzależnione od rodzaju skręcenia. Jeżeli uraz jest lekki, zalecane jest leczenie domowe, odpoczynek. Kolano trzeba schładzać i ograniczać poruszanie się przez kilka najbliższych dni.
Poważniejszym urazom musi towarzyszyć leczenie farmakologiczne, punkcie pozwalające na usuwanie wylewów podskórnych, a czasem konieczna jest również operacja. Pomocna przy powracaniu do pełnej sprawności jest rehabilitacja pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty. Zaleci on ćwiczenia ruchowe i masaże pozwalające na powrót do pełnej formy sprzed wypadku.