Wśród firm specjalizujących się w danej branży znajdziemy zarówno takie, które na swój obecny kształt ciężko pracowały przez wiele lat, jak i takie, które postawiły na dobry marketing. Mimo iż na pierwszy rzut oka są one dla siebie bezpośrednią konkurencją, opinie klientów w niedługim czasie zweryfikują faktyczny stan rzeczy. Głównym kryterium decydującym o jakości firmy jest podejście do standardów pracy.
Co wpływa na jakość pracy operatora prasy krawędziowej?
Przy obsłudze prasy krawędziowej ważna jest precyzja i dokładność operatora. Dla pracodawcy drugorzędne znaczenie ma formalne wykształcenie pracownika, kluczowe jest doświadczenie przy obsłudze różnych urządzeń. Dlatego na rynku funkcjonują operatorzy, których można uznać za typowych samouków. Druga grupa to specjaliści, którzy często posiadają kierunkowe wykształcenie, a także na bieżąco uczestniczą we wszelakiego rodzaju szkoleniach i samodzielnie śledzą nowinki technologiczne. Jednak bez względu na to, w jaki sposób operator posiadł wiedzę, precyzyjne wykonywanie pracy uzależnione jest także od innych obszarów.
Umiejętność pracy z różnymi prasami
Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje pras krawędziowych: hydrauliczne oraz elektryczne. Niezależnie od wyboru, operator musi mieć odpowiednią wiedzę dotyczącą możliwości każdej z maszyn. Poszczególne prasy krawędziowe różnią się nie tylko rodzajem napędu, ale także czasem formowania i możliwościami dotyczącymi maksymalnego dopuszczalnego nacisku. Nieprzestrzeganie pewnych parametrów i wymogów może skutkować nie tylko deformacją giętego materiału, ale także zmniejszeniem jego wytrzymałości, a w skrajnych wypadkach nawet uszkodzeniem prasy. Przy wyborze nowego urządzenia warto skupić się na sprawdzonych maszynach – hydraulicznych modelach serii APHS lub serwoelektrycznych serii APES od firmy Baykal. Urządzenia te pozwalają na zaprogramowanie konkretnego gięcia, poprzez wprowadzenie danych na dotykowym panelu sterowania. Prasa krawędziowa automatycznie wygeneruje program, co daje możliwość zachowania precyzji podczas wykonywania powtarzalnych procesów.
Niezbędne oprzyrządowanie
Możliwość wytwarzania wysokiej jakości detali, możliwe jest wyłącznie z użyciem odpowiedniego oprzyrządowania. Wykorzystanie narzędzi takich jak stempel czy matryca umożliwia precyzyjne gięcie niezbędnych elementów. Szczególnie ważny jest dobór narzędzi, kiedy do wykonania procesu gięcia wykorzystać będziemy tzw. gięcie w powietrzu. Mimo maszyn, które znacznie ułatwiają pracę operatora, pracownik powinien posiadać wiedzę na temat tolerancji wykorzystywanego oprzyrządowania.
Umiejętność czytania rysunków technicznych
Brak umiejętności prawidłowego czytania rysunków technicznych skutkować może błędnym wykonywaniem pracy na prasie krawędziowej. Rysunki techniczne zawierają bowiem wszelkie niezbędne parametry elementów, takie jak kąty gięcia, dokładne wymiary czy tolerancje, jakie należy przyjąć podczas gięcia. Co ważne, rysunek powinien odnosić się do możliwości prasy, jak i narzędzi, na których wykonywane będzie gięcie.
Chęć do samodoskonalenia
Operator prasy powinien dążyć do pogłębiania swojej wiedzy, uzupełniając ją o umiejętność obsługi nowych urządzeń. Osoba odpowiedzialna za pracę prasy powinna znać też przebieg całego procesu wytwarzania, łącznie ze wstępną konfiguracją urządzenia. Ważne jest też odpowiednie podejście do kwestii bezpieczeństwa. Warto zadbać o zdrowie pracowników, decydując się na zakup urządzeń wyposażonych w dodatkowe systemy bezpieczeństwa, tj. osłony czy kurtyny optyczne. Nowoczesne prasy krawędziowe od firmy Baykal będą tu optymalnym wyborem.
Chociaż maszyny są coraz bardziej intuicyjne i samodzielne, nie możemy pozwolić, aby za ich obsługę odpowiedzialna była osoba bez odpowiedniego doświadczenia. Co prawda, innowacyjne prasy krawędziowe pozwalają na poprawę precyzji i końcowej jakości pozyskiwanych elementów, jednak aby były wydajne i funkcjonowały bez błędów, powinny być obsługiwane przez profesjonalistów.