Terapia schematów dla dzieci – na czym to polega?

Z roku na rok budzi się w nas ludziach coraz większa świadomość własnej psychiki, również rodzice zaczynają rozumieć, że niekiedy w trakcie wychowania swojej pociechy należy dla jej dobra skonsultować pewne zachowania ze specjalistą. Nie świadczy to o nieudolności czy bezradności opiekuna wobec dziecka a wręcz przeciwnie – odwadze i sile na walkę o zdrowie emocjonalne i psychiczne już na etapie dziecięcego dorastania. Jedną z terapii jaką może zaproponować psycholog czy psychoterapeuta jest tak zwana terapia schematów. Na czym ona polega, jak wygląda przebieg takiej terapii i czego można oczekiwać na poszczególnych jej etapach? Wyjaśniamy najbardziej charakterystyczne aspekty z nią związane.

Terapia schematów dla dzieci – czym jest?

Aby móc lepiej zrozumieć czym jest terapia schematów należy na wstępie wyjaśnić czym tak naprawdę ona jest i do kogo zostaje kierowana. Jak łatwo się domyślić na podstawie jej nazwy metoda ta koncentruje się na pracy ze schematami, jakimi? Pod lupę brane są leżące u podstaw emocjonalne i poznawcze wzorce będące przyczyną problematycznych zachowań. Jest to stosunkowo młoda metoda o holistycznym podejściu, terapeuta pracuje z pacjentem nie tylko na płaszczyźnie problemów, ale dociera do ich podstaw i przyczyn, które stara się na nowo ukierunkować.

Terapia schematów dla dzieci – na czym polega?

Najprościej rzecz ujmując terapia ta polega na odnalezieniu problematycznego zachowania dziecka, skojarzenia pewnych schematów na przykład sytuacji w jakich pojawiają się dane zachowania lub emocje następnie odnalezienia ich źródła i przepracowania zakorzenionych wzorców, aby ostatecznie “zaprogramować” zdrowe reakcje. Terapia jest czasochłonna i wymaga zaangażowania w jej przebieg również opiekunów, rodzeństwo czy też innych bliskich, których nieświadome zachowanie w stosunku lub po prostu w obecności dziecka przyczyniło się do powstania takiej a nie innej reakcji obronnej u dziecka (ponieważ tak można nazwać końcowy efekt działania na podstawie utartego wzorca). Nieprzepracowane nieadaptacyjne schematy zakodowane w psychice mogą mieć destrukcyjne skutki w dorosłym życiu a ich odwrócenie zajmuje wtedy znacznie więcej pracy niż w jeszcze elastycznym mózgu dziecka.

Terapia schematów dla dzieci – przykładowe podłoża problemów i zachowań z nimi związanych

Aby lepiej zobrazować jak tworzy się taki schemat w psychice i powstaje destrukcyjne zachowanie, posłuży bardzo częsty przykład Rodzice byli nad wyraz wymagający wobec wyników w nauce swojej pociechy,  uważali, że zawsze może być lepiej: “Tylko 5? Dlaczego nie 6!?” W trakcie dojrzewania dziecko starało się za wszelką cenę zaimponować i zadowolić rodziców, każda gorsza ocena sprawiała, że zamykało się w sobie i wzmagało się poczucie, że rozczarował rodzinę. W dorosłym życiu dziecko takie będzie miało bardzo niską samoocenę, będzie bało się zaaplikować do nowej pracy, prosić o awans w obawie, że nie podoła wymaganiom”

Ten skłaniający do przemyśleń akcent kończy artykuł. W każdym z nas zapisane są wzorce wyniesione z dzieciństwa, pytanie tylko czy są “zdrowe”? Podaruj dziecku szczęśliwą dorosłość i zadbaj o przekazywane schematy już w dzieciństwie.