Matura ustna z języka angielskiego – jak się do niej odpowiednio przygotować?

Maj to miesiąc bardzo intensywny i z pewnością stresujący dla osób zdających egzamin dojrzałości. Wyniki matur w dużym stopniu kształtują przyszłość młodego pokolenia, gdyż wpływają na wybór miasta, uczelni i kierunku studiów. Szczególny niepokój mogą budzić egzaminy ustne. Większa presja, mniej czasu na zastanowienie, bezpośrednia konfrontacja z członkami komisji to tylko niektóre trudności, z którymi muszą zmagać się maturzyści na egzaminie ustnym z języka angielskiego. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie oraz właściwe nastawienie.

Jak wygląda egzamin ustny z języka angielskiego?

Zazwyczaj już od początku nauki w szkole średniej lektorzy języka angielskiego przygotowują uczniów do egzaminu maturalnego. Dzięki temu maturzyści mają okazję gruntownie zapoznać się z formą egzaminu oraz zdobyć kompleksową wiedzę i wyćwiczyć umiejętności niezbędne do uzyskania wysokiego wyniku.

Osoba przystępująca do egzaminu ustnego z języka obcego po wejściu do sali otrzymuje konkretny zestaw składający się z trzech zadań. Właściwą część egzaminu poprzedza luźna rozmowa wstępna, która nie jest oceniania i ma na celu oswojenie z atmosferą egzaminu oraz rozładowanie emocji.

Następnie przychodzi czas na pierwsze zadanie, polegające na odegraniu wskazanych ról i przeprowadzenie dialogu dotyczącego kwestii opisanych w poleceniu. Osoba zdająca musi pamiętać, aby w swojej wypowiedzi nawiązać do czterech punktów wskazanych w treści ćwiczenia. Drugie zadanie polega na opisaniu ilustracji i udzieleniu odpowiedzi na trzy pytania komisji na temat obrazka. Egzamin kończy się zadaniem, które wymaga od maturzysty dokonania wyboru spośród dostępnych opcji i uargumentowania tej decyzji. Następnie egzaminator zadaje jeszcze dwa dodatkowe pytania nawiązujące do wypowiedzi maturzysty.

Aby zdać egzamin, należy uzyskać minimum 30% z możliwych do zdobycia punktów.

Jak skutecznie przygotowywać się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego?

Uzyskanie satysfakcjonującego wyniku na egzaminie ustnym z języka angielskiego wymaga odpowiedniego przygotowania.

Oprócz ćwiczeń proponowanych przez nauczycieli w szkole warto poświęcić przynajmniej godzinę na samodzielną naukę w domu. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniego repetytorium, zawierającego najważniejsze zagadnienia gramatyczne, słownictwo przydatne na maturze oraz przykładowe zestawy egzaminacyjne. Najczęściej do repetytorium dołączona jest również płyta CD z nagraniami, która pozwoli lepiej przygotować się nie tylko do ustnej, ale również do pisemnej części egzaminu.

Bardzo ważne jest także rozwiązywanie arkuszy maturalnych. Aktywność ta pozwoli na zapoznanie się i oswojenie z formą egzaminu oraz przyswojenie przydatnych zwrotów i poszerzenie słownictwa. Aby dobrze wypaść w oczach komisji, wyróżnić się z tłumu i odwrócić uwagę od ewentualnych niedociągnięć, warto nauczyć się mniej standardowych zwrotów i słówek.

Aby skutecznie przyswoić duże ilości słówek, należy czytać książki i artykuły w wersjach anglojęzycznych, słuchać i analizować teksty angielskich piosenek czy wybierać filmy z zagranicznymi napisami.

W rzeczywistości jednak bardzo trudno samodzielnie zmobilizować się do systematycznej nauki języka angielskiego. Z tego powodu warto pomyśleć o kursach przygotowujących do egzaminu dojrzałości, które są dostępne w najlepszych szkołach językowych. Na kursie języka angielskiego o tego typu formule, możliwe będą intensywne powtórki materiału oraz pogłębianie umiejętności językowych. Dodatkowe zajęcia w szkole językowej z pewnością będą okazją do przećwiczenia ustnych zestawów maturalnych oraz zadań typowych dla egzaminu pisemnego – słowotwórstwa, wypełniania luk w tekście, układania zdań z elementów znajdujących się w nawiasach czy pisania dłuższych form pisemnych.

Matura ustna z języka angielskiego z pewnością może okazać się bardzo stresującym przeżyciem, dlatego warto odpowiednio wcześnie rozpocząć samodzielną naukę w domu lub zapisać się na kurs języka angielskiego w szkole językowej.

Inspirowane: Archibald.pl – cae certyfikat